Živě

Biatlonistka Davidová v odměnách porazila české vítězky Světového poháru

25. března 2019 12:08 - Praha

Kdo si z českých sportovců v uplynulé zimě vydělal na odměnách ze závodů nejvíc peněz? Celkové vítězky Světových pohárů rychlobruslařku Martina Sáblíkovou a snowboardistky Evu Samkovou a Ester Ledeckou předčila biatlonistka Markéta Davidová. Oficiálně ovšem zveřejňují finanční prémie jen sjezdaři a klasičtí lyžaři, u ostatních se jedná o odhady.

 

Český biatlon/Petr Slavík

Dvaadvacetiletá Davidová se čtyřikrát dostala v individuálním závodu Světového poháru na stupně vítězů. Jednou zvítězila a dohromady se štafetami mohla na odměnách před zdaněním získat 63 500 eur, v přepočtu 1,633 milionu korun. V porovnání se svou slavnější předchůdkyní Gabrielou Koukalovou, která při celkovém triumfu ve Světovém poháru v sezoně 2015/2016 vydělala celkem 6,3 milionu korun, jde ovšem o citelně nižší příjem.

Zatímco Davidová absolvovala skoro 30 závodů, Samková jich na vrcholné úrovni jela šest, ale v každém stála na stupních vítězů. Stala se mistryní světa, přidala tři výhry v SP a má tak na kontě asi 64 800 švýcarských franků (1,483 milionu korun).

Markéta Davidová během hromadného závodu biatlonistek na MS v Östersundu

Petr Slavík, Český biatlon

Ani Sáblíkové nestačila jedna z nejúspěšnějších sezon v kariéře, aby se stala největším českým zimním "boháčem". A to se stala třikrát mistryní světa a podvanácté ovládla celkové hodnocení Světového poháru. Celkově si vydělala 62 300 dolarů (1,41 milionu korun), nejvyšší prémii (22 000 dolarů) získala trojnásobná olympijská vítězka za triumf na vícebojařském šampionátu.

Sáblíková v březnu třikrát překonala světový rekord, za což však žádný bonus nezískala. Pouze dostane od Mezinárodní bruslařské unie zlatý prsten.

Radost Martiny Sáblíkové po světovém rekordu na 5000 m.

Jeff McIntosh, ČTK/AP

Dvojnásobná olympijská vítězka Ledecká kombinovala snowboard a lyže. V paralelních disciplínách na snowboardu si i díky dvěma pohárovým výhrám přišla na 46 650 franků (1,068 mil. korun) a na lyžích přidala 11 800 franků (266 000 korun).

Z mužů se dostal přes milion jen Koudelka

Jediným mužem, který se v zimě dostal přes milion hrubého, je skokan na lyžích Roman Koudelka. Pátý muž Turné čtyř můstků a dvakrát čtvrtý v závodu SP si na konto připsal 52 300 franků, v přepočtu 1,197 milionu korun.

Ester Ledecká měla důvod k úsměvům

Ivana Roháčková

Pro většinu z úspěšných reprezentantů by výše uvedené odměny na zajištění sezony nestačily. Sportovci tak berou platy v klubech, resp. rezortech (Armádní sportovní centrum Dukla a Olymp Centrum sportu Ministerstva vnitra) a mají finance od sponzorů. Například roční rozpočet Ledecké manažeři vyčíslili na šest až sedm milionů korun.

Ten by z odměn naplnila americká lyžařská hvězda Mikaela Shiffrinová, která si vyjela 886 368 švýcarských franků, což je 20 milionů korun.

Eva Samková se chlubí svou nejnovější trofejí.

Vítek Ludvík

V biatlonu dostává odměny první patnáctka v závodu SP a nejlepších šest týmů ve štafetách. Ve snowboardkrosu i paralelních disciplínách se rozdělují odměny mezi šestnáctku, v lyžování a skocích si vydělá bodovaná třicítka. FIS stanovuje minimální výši odměn na závod, ale pořadatel má možnost objem zvýšit.

mm, ČTK, Sport.cz

Časová osa: Biatlon

Filtr článků - Biatlon


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.