Rubriky:

Biatlon

Biatlonová federace zasáhla! Rusům sebrala SP i MS juniorů. Češky mají naději na medaili

22. prosince 2016 19:04 - Mnichov
(Aktualizováno: 22. prosince 2016 21:00)

To, po čem volali čeští funkcionáři se vyplnilo. Ruské Ťumeni byly kvůli dopingovému skandálu odebrány březnové závody SP. Na dnešním zasedání o tom rozhodla Mezinárodní biatlonová unie (IBU). Rusko přišlo i o pořadatelství mistrovství světa juniorů, jež se mělo v únoru konat v Ostrově. Rusové se obou akcí zřekli. Náhradní pořadatelé se určí později.

 

Lee Jin-man, ČTK/AP

"Ze strany ruského svazu je to první důležitý krok k tomu, aby nám i celému světu ukázal, že současnou situaci nebere na lehkou váhu. Nyní se celá biatlonová obec na těchto akcích může soustředit čistě na sport," řekl po jednání prezident IBU Anders Besseberg.

Podle zveřejněných podrobností z dopingové zprávy vyšetřovatele Richarda McLarena patří k podezřelým ruským sportovcům i 31 biatlonistů. IBU dnes oznámila, že jeden z nich závodil pouze na národní úrovni, dalšího již provizorně suspendoval ruský svaz. Jména podezřelých IBU ve zprávě neuvedla.

Dva dopingové případy se týkají předloňských olympijských her v Soči, s dotyčnými biatlonisty již zahájil řízení Mezinárodní olympijský výbor a IBU je nyní dočasně suspendovala. V případě, že se doping bude týkat některé členky stříbrné ruské štafety, původně čtvrté české kvarteto získá bronz.

Hamza není s verdiktem příliš spokojen

Čeští biatlonisté zvažovali, že pokud dnešní zasedání v Mnichově nepřijme zásadní opatření, na závody SP v Ťumeni neodcestují. O bojkotu uvažoval i lídr seriálu Francouz Martin Fourcade.

"To není adekvátní řešení," reagoval na dnešní rozhodnutí předseda Českého biatlonového svazu Jiří Hamza. "Budeme požadovat další kroky. Je to polovičatý verdikt. Za dané situace je už nepřijatelný. Zkontaktujeme se s federacemi a budeme požadovat dotažení do konce. Teď už není cesta zpět. Vyšetřit doping, potrestat funkcionáře a sportovce, kteří v tom lítají," dodal.

Koukalová by jela i do Grónska

Také Gabriela Koukalová se domnívá, že by IBU měla Ťumeni odebrat i mistrovství světa v roce 2021, o které se při zářijové volbě ucházelo také Nové Město na Moravě. "Zemi, kde se prokážou prohřešky, by se nemělo dávat nic, to není správně. Nemám problém s jakoukoli zemí, kde nemají sportovci problémy, pojedu klidně do Grónska, ale tohle mi přijde špatně z hlediska myšlenky čistého přístupu," uvedla Koukalová.

"Je to dobrá zpráva, protože jsme uvažovali i o případném bojkotu tohoto závodu. Ale teprve se uvidí, jestli to něčemu pomůže," prohlásila Veronika Vítková.

Bojkot odporuje zdravému rozumu

Podle bývalého viceprezidenta IBU a člena výkonného výboru ruského svazu Alexandra Tichonova je rozhodnutí federace pro Rusy pozitivní. Čtyřnásobný olympijský vítěz a jedenáctinásobný mistr světa se obával diskvalifikace ruských reprezentantů. "Besseberg je náš člověk. Ještěže se to nedotklo závodníků," uvedl Tichonov.

Kontroverzní místopředseda vlády pro sport, turistiku a výchovu mládeže a bývalý ruský ministr sportu Vitalij Mutko požaduje trest pro všechny, kteří chtěli bojkotovat SP v Ťumeni. "Bojkot znamená nátlak a politiku, odporuje zdravému rozumu i olympijské chartě. Za takovéto útoky si sportovci zaslouží trest," řekl Mutko agentuře TASS.

ČTK, Sport.cz

Časová osa: Biatlon

Filtr článků - Biatlon


Tour de France 2020

107. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu světa Tour de France letos odstartuje 29. srpna v Nice a skončí 20. září tradičním dojezdem do Paříže. Z loňského roku vítězství obhajuje kolumbijský jezdec Egan Bernal. Na startu nebudou chybět další favorité - Thibaut Pinot nebo Primož Roglič. Z Čechů se představí Roman Kreuziger a Jan Hirt.