Živě

Ani zlato, nakonec ani bronz! Krpálek bez medaile. Cenné kovy přidali střelci

24. června 2019 11:33 - Minsk/Praha
(Aktualizováno: 24. června 2019 18:54)

Judista Lukáš Krpálek na Evropských hrách v Minsku medaili nakonec nezískal. Olympijský vítěz z Ria podlehl v utkání o bronz ve váze nad 100 kilogramů Henku Grolovi z Nizozemska na ipon a byl klasifikován na pátém místě. Více se dařilo střelcům. Bronz ze vzduchové pušky vybojovala Nikola Mazurová. Její zásluhou získala Česká republika také další účastnické místo na olympijských hrách v Tokiu 2020, protože její přemožitelky už pro svoji zemi kvótu obsadily v minulosti. Další třetí místo přidal Filip Nepejchal. Ve finále vzduchové pušky dlouho vedl, ale v posledním vyřazovacím kole vypadl.

ČOV

Největší hvězda české výpravy Krpálek zahájil turnaj, který je pro judisty zároveň evropským šampionátem, hladkým vítězstvím nad Ukrajincem Andrijem Kolesnykem, ve čtvrtfinále ale prohrál s Rusem Inalem Tasojevem na wazari. V tu chvíli bylo jasné, že druhé místo z premiéry Evropských her v Baku 2015 nevylepší, na medailové stupně se nicméně ještě propracovat mohl.

V prvním kole oprav se Krpálek za dvě minuty vypořádal s Royem Meyerem z Nizozemska a v duelu o bronz nastoupil proti jeho krajanu Grolovi, který ho před čtyřmi lety nepustil k evropskému triumfu v nižší kategorii do 100 kg. Ani tentokrát český judista neuspěl: Grol nejprve získal wazari a půl minuty před limitem rozhodl chvatem na ippon.

Český olympijský vítěz řešil na svatbě nečekaný problém. Nestačil jsem se divit, směje se

David Klammert v prvním duelu kategorie do 90 kg vyřadil Marka Bubanju z Rakouska, ale ve druhém kole prohrál v dlouhém prodloužení s Cirilem Grossklausem. Švýcarovi podlehl na ippon.

"Byl to pro mě složitý soupeř, ještě nikdy jsem ho neporazil a již třikrát jsem s ním prohrál. Dnes jsem věřil, že ho na něco ulovím, byl jsem na to připravený, ale bohužel," řekl Klammert.

Přiznal, že tak dlouhý zápas ještě neabsolvoval. "V golden skóre jsem šel čtyři a půl minuty. Nechal jsem tam vše, ale bohužel, jak mi asi docházely síly, tak jsem udělal techniku, ze které mi proskočil do držení. A už jsem se z toho nedostal," litoval.

Další český judista Michal Horák vypadl v kategorii do 100 kg hned v prvním kole se Zalanem Ohatem z Maďarska.

Mazurová do osmičlenného finále postoupila z šestého místa a byla jednou ze čtyř střelkyň, které mohly usilovat i o olympijské místo. Všechny konkurentky v boji o Tokio nechala česká reprezentantka za sebou. Zvítězila Laura-Georgeta Comanová z Rumunska před Ninou Christenovou ze Švýcarska, které ve stejném pořadí ovládly i březnové mistrovství Evropy v Osijeku.

Čtyřiadvacetiletou Mazurovou dělilo devět desetin bodu od postupu z posledního vyřazovacího kola. Účastnice olympiády v Riu de Janeiro, kde skončila ve vzduchové pušce osmnáctá, získala první medaili v individuální disciplíně na velké střelecké seniorské akci.

Střelkyně Nikola Mazurová.

Ivana Roháčková

Nepejchal vybojoval na Evropských hrách v Minsku už druhou bronzovou medaili. Po smíšené soutěži s Anetou Brabcovou v pondělí skončil třetí i v individuální střelbě ze vzduchové pušky. Devatenáctiletý talent přitom dlouho vedl, ale v posledním vyřazovacím kole jej předstihli nakonec vítězný Izraelec Sergej Richter a Sergej Kamenskij z Ruska.

Nepejchal navázal na bronzové umístění Nikoly Mazurové, jež zhruba o hodinu dříve získala i olympijské místo pro Českou republiku na hry v Tokiu 2020. Vítěz tří závodů Světového poháru už české výpravě zajistil takzvaný kvótaplac dříve a další získat nemůže.

Filip Nepejchal zajistil pro Českou republiku účastnické místo na olympijských hrách v Tokiu.

Ivana Roháčková/ASC Dukla

V Minsku postoupil z kvalifikace jako druhý za mistrem světa Kamenským a z boje o nejcennější medaili vypadl smolně o dvě desetiny bodu. Před poslední eliminací měl přitom na průběžně třetího Rusa náskok sedm desetin.

Evropské sportovní hry v Minsku:
Badminton:
Muži, dvouhra - skupina H:
Penty (Brit.) - Ludík (ČR) 2:0 (19, 16)
Čtyřhra - skupina C:
Janáček, Švejda (ČR) - Mork, Jörgensen (Nor.) 2:0 (13, 17)
Ženy, dvouhra - skupina B:
Blichfeldtová (Dán.) - Tomalová (ČR) 2:0 (11, 12)
Čtyřhra - skupina D:
Ercetinová, Inciová (Tur.) - Bášová, Fuchsová (ČR) 2:0 (12, 20)
Smíšená čtyřhra - skupina A:
Micovová, Vlaar (Bulh.) - Bášová, Bitman (ČR) 2:1 (18, -18, 16)
Basketbal 3x3:
Muži:
Finále:
Rusko - Lotyšsko 21:14
o 3. místo:
Bělorusko - Polsko 21:15
Čtvrtfinále
Rusko - ČR 20:15
Ženy:
Finále:
Francie - Estonsko 21:8
o 3. místo:
Bělorusko - Německo 21:16
Čtvrtfinále:
Estonsko - ČR 15:12
Box:
Ženy:
Do 69 kg - osmifinále:
Sonvicová (Fr.) - Schmoranzová (ČR) 3:1
Judo:
Muži:
Do 90 kg:
1. Özerler (Tur.)
2. Kochman (Izr.)
3. Mehdijev (Ázerb.)
a Chalmurzajev (Rus.)
...
Klammmert (ČR) vyřazen ve 2. kole
Do 100 kg:
1. Adamjan (Rus.)
2. Liparteliani (Gruz.)
3. Gasimov (Ázerb.)
a Maret (Fr.)
...
Horák (ČR) vyřazen v 1. kole
Nad 100 kg:
1. Tušišvili (Gruz.)
2. Tasojev (Rus.)
3. Grol (Niz.)
a Hegyi (Rak.)
5. Krpálek (ČR)
Lukostřelba:
Muži:
Reflexní luk - 1. kolo:
Forlani (San Mar.) - Ebermann (ČR) 6:4
Skoky na trampolíně:
Ženy:
1. Labrousseová (Fr.) 54,800
2. Golovinová (Gruz.) 53,990
3. Hančarovová (Běl.) 53,970
...
v kvalifikaci
14. Frydrychová (ČR)
Sportovní střelba:
Muži:
Vzduchová puška:
1. Richter (Izr.) 250,8
2. Kamenskij (Rus.) 250,0
3. Nepejchal
...
v kvalifikaci
10. Nymburský (oba ČR)
Ženy:
Vzduchová puška:
1. Comanová (Rum.) 251,3
2. Christenová (Švýc.) 250,0
3. Mazurová
...
v kvalifikaci
26. Brabcová (obě ČR)
Smíšená družstva:
Trap:
1. Bailon, Galvezová (Šp.) 44
2. Pellielo, Rossiová (It.) 40
3. Alipov, Semjonovová (Rus.)
...
v kvalifikaci
8. Lipták, Hrdličková
11. Kostelecký, Janečková (všichni ČR)
ČTK, Sport.cz

Časová osa: Bojové sporty

Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.