Rubriky:

Cyklistika

Cyklokrosař Ťoupalík dojel na úvod MS devátý, Kopecký byl mezi muži do 23 let čtvrtý

2. února 2019 11:57 - Bogense
(Aktualizováno: 2. února 2019 16:00)

Junior Jakub Ťoupalík dojel v úvodním závodě mistrovství světa v cyklokrosu v dánském Bogense devátý. Zlato z nizozemského Valkenburgu obhájil po suverénním výkonu britský jezdec Ben Tulett. Další z českých zástupců Jan Zatloukal skončil čtrnáctý. Tomáš Kopecký dojel v závodu mužů do 23 let čtvrtý. Titul světového šampiona oslavil Thomas Pidcock z Británie. Mezi ženami završila zlatý hattrick na MS Belgičanka Sanne Cantová. Nejlepší z Češek Kateřina Nash skončila dvacátá.

 

Ritzau Scanpix, Reuters

Osmnáctiletý Kopecký startoval až z páté řady. Loňský vicemistr světa ze závodu juniorů se ale velmi rychle prodíral vpřed a postupně se zařadil do boje o medaile. V tu dobu ale bylo již prakticky rozhodnuto o zlatu, když Pidcock v polovině závodu na osm kol ujel všem soupeřům.

Kopecký sváděl bitvu s obhájcem zlata Elim Iserbytem, postupně ale začínal mít navrch Belgičan a českému talentu ubývaly síly. Nakonec se před Kopeckého dostal ještě Francouz Antoine Benoist, boj o čtvrtou příčku proti Italovi Jakobu Dorigonimu ale vyzněl pro českého jezdce.

Tulett, jenž byl loni v Nizozemsku jako jediný nad síly Tomáše Kopeckého, předvedl skvělé vystoupení. Zhruba v polovině závodu šlápl naplno do pedálů a setřásl poslední konkurenty, kteří s ním do té doby dokázali držet krok.

"Cítím se podobně skvěle, jako když se mi podařilo vyhrát poprvé. Jsem hrozně šťastný, že se mi podařilo uspět po takové sezoně," připomněl Tulett na tiskové konferenci nelehké období, kvůli němuž nebyl příliš favorizován, ale nakonec s přehledem obhájil titul.

"Na začátku jsem se potýkal se zraněními. Teď jsem na sebe hrdý. I proto, že se tady jelo na zcela odlišném okruhu. Minulý rok to bylo hodně na bahně, dnes jsem naproti tomu neměnil ani jednou kolo. Ukazuje to, jak odlišný může být cyklokros v různých podmínkách," dodal Tulett.

Až 20 vteřin po Tulettovi přijel do cíle Witse Meeussen, a to jako první z belgického trojbloku, od nějž se boj o medaile očekával. Bronz slavil Ryan Cortjens, těsně pod stupni vítězů zůstal Thibaut Nys, syn krosové legendy Svena Nyse.

Ťoupalík ztratil na vítěze 56 sekund, Zatloukal přes minutu a čtvrt. Pětadvacátý skončil Tomáš Ježek, na 39. příčce výsledkové listiny byl Karel Camrda a 57. dojel Daniel Žvak.

"Nepodařilo se mi úplně dobře odstartovat z první řady, byla to strašná loktovačka na těch prvních mostech. Snažil jsem se být v klidu, ale byl jsem asi až moc, v prvním kole jsem tak jel až někde kolem dvacátého místa. V posledním sjezdu v prvním kole jsem ještě navíc spadl, takže jsem přišel o další místa," připomněl úvod závodu Ťoupalík.

"Trať se postupně uklouzávala, ke konci to bylo docela peklo. Ale postupně jsem jel dopředu a s devátým jsem nakonec spokojený. Před startem jsem říkal, že první desítka je pro mě cíl," doplnil Ťoupalík.

"Musel jsem dohánět ztrátu a byl to šrot od startu až do cíle. Čtrnácté místo je pro mě trochu zklamání, ale nedá se nic dělat. Příští rok to snad bude lepší," věřil Zatloukal.

Camrda podal přes konečné umístění při premiéře na MS výborný výkon a až z poslední deváté řady se protlačil na 20. místo. "Pak jsem ale upadl, spadl mi řetěz a nebyl jsem schopný ho nandat zpátky. Navíc jsem se už nedokázal vrátit do závodního tempa," řekl Camrda.

Cantová vyhrála potřetí za sebou, Nash byla 20.

Belgičanka Cantová završila na MS v Bogense zlatý hattrick, když za sebou nechala hlavní favoritky závodu Lucindu Brandovou a Marianne Vosovou.

Osmadvacetiletá rodačka z Antverp Cantová předvedla na trati, kterou těsně před startem zkrápěl déšť, skvělý výkon. Dokázala odolat velké oranžové přesile Nizozemek a Brandovou nakonec porazila o devět sekund. Vosová zaostala o dalších šest.

V medailové sbírce Cantové ze světových šampionátů je nyní již šest medailí. Vedle titulů z let 2017 a 2018 je také držitelkou stříbra (2015) a dvou bronzů (2012 a 2016).

Nejlepší z tria českých reprezentantek Nash závod příliš nevyšel. Jednačtyřicetiletá držitelka dvou světových bronzů z let 2011 a 2017 od začátku ztrácela a na vítězku měla v cíli na 20. místě více než tříminutové manko.

"Po startu jsem se tam nedostala dopředu a pohybovala jsem se okolo osmnáctého dvacátého místa. Bylo to chvíli dopředu, chvíli zase dozadu. Trať mi moc nevyhovovala, radši mám kopce, ale byla zajímavá a měla pěkné technické části. Nohy mi bohužel nejely tak rychle jako zbytku světa," okomentovala svůj výkon Nash.

Na 29. místě dokončila závod Karla Štěpánová, 33. příčka patřila Pavle Havlíkové. "Bylo to příšerné. Jsem moc ráda, že jsem tady mohla jet, ale věděla jsem už tak trochu dopředu, že takováhle kritéria na mě nejsou. Povedl se mi start snů, který se mi povede asi tak dvakrát za život, ale pak na té rovině proti větru, jak jsem byla poslední v balíku, tak mě holky oddělily," popsala Štěpánová.

"Čekala jsem to horší, protože ta trať opravdu nebyla vůbec na mě. Na těch rovinách jsem bojovala sama se sebou, ale beru to jako super průpravu, že kdybych se někdy chtěla věnovat jen cyklokrosu, tak mě čeká léto v Belgii a jízda v háku po rovině," doplnila Štěpánová, která jezdí také na horských kolech.

Kompletní české trio si připsalo skalp zkušené Američanky Katherine Comptonové. Držitelka čtyř stříbrných medailí a jednoho bronzu z MS se ani tentokrát nedočkala zlata. Obhájkyně druhého místa z Valkenburgu dojela hned za Havlíkovou.

Mistrovství světa v cyklokrosu v Bogense (Dánsko):
Junioři:
1. Tulett (Brit.) 42:29
2. Meeussen -20
3. Cortjens -27
4. T. Nys (všichni Belg.) -42
5. Ronhaar (Niz.) -46
6. Lindner (Něm.) -47,
...
9. J. Ťoupalík -56,
14. Zatloukal -1:17,
25. Ježek -2:20,
39. Camrda -3:11,
57. Žvak (všichni ČR) -4:42.
Muži do 23 let (20,95 km):
1. Pidcock (Brit.) 47:42
2. Iserbyt (Belg.) -15
3. Benoist (Fr.) -23
4. Kopecký (ČR) -31
5. Dorigoni (It.) -35
6. Turner (Brit.) -38,
...
26. Jelínek -3:02,
33. Mayer -3:27,
47. Říman (všichni ČR) -4:50.
Ženy elite (18,35 km):
1. Cantová (Belg.) 47:53
2. Brandová -9,
3. Vosová -15,
4. Betsemaová -25,
5. Worstová (všechny Niz.) -34,
6. Neffová (Švýc.) -1:16,
7. Keoughová (USA) -1:21,
8. Brammeierová (Brit.) -1:37,
9. De Boerová (Niz.) -1:59,
10. Van Loyová (Belg.) -2:05,
...
20. Nash -3:13
29. Štěpánová -4:50
33. Havlíková (všechny ČR) -5:39
ČTK

Časová osa: Cyklistika - Tour de France 2020

Filtr článků - Cyklistika


Tour de France 2020

107. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu světa Tour de France letos odstartuje 29. srpna v Nice a skončí 20. září tradičním dojezdem do Paříže. Z loňského roku vítězství obhajuje kolumbijský jezdec Egan Bernal. Na startu nebudou chybět další favorité - Thibaut Pinot nebo Primož Roglič. Z Čechů se představí Roman Kreuziger a Jan Hirt.