Živě

Závod bikerek na SP v Novém Městě vyhrála šampionka Courtneyová

26. května 2019 11:56 - Nové Město na Moravě

Úřadující mistryně světa v cross country horských kol Američanka Kate Courtneyová vyhrála závod Světového poháru v Novém Městě na Moravě. Nejlepší z českých bikerek Jitka Čábelická obsadila 22. místo. Hned za ní dojela Karla Štěpánová. Na vítězku ztratily zhruba pět minut.

 

Luboš Pavlíček, ČTK

Courtneyová zopakovala týden starý triumf z úvodního závodu seriálu v německém Albstadtu, kde vybojovala své první vítězství ve Světovém poháru. Na Vysočině třiadvacetiletá Američanka vyhrála s náskokem 36 sekund před Australankou Rebeccou Ellen McConnellovou. Třetí skončila Kanaďanka Haley Smithová se ztrátou 42 sekund.

Závodní pole 78 žen ochudila neúčast jedné z hlavních favoritek Anniky Langvadové z Dánska. Loňská vítězka z Nového Města na sociálních sítích ráno uvedla, že nebude startovat. "Uvidíme se na dalších závodech SP," vzkázala fanouškům.

Už po zaváděcím nultém kole a při vjezdu do prvního ze šesti okruhů se v čele vytvořila pětice, v níž nechyběly největší favoritky, švýcarská cyklistická univerzálka Jolanda Neffová a Courtneyová.

Oběma pořádně zatápěla Nizozemka Anne Tauberová. Dosud byla v SP nejlépe třetí, dnes potvrdila rostoucí formu a získávala náskok zejména v táhlých lesních stoupáních. V polovině závodu vedla o téměř 20 vteřin, v posledním kole ale výrazně ztratila a propadla se až na desáté místo. Důvodem byl dvakrát spadlý řetěz a další technické problémy.

Courtneyová ztrácela po dvou kolech přes půl minuty, pak se ale pustila do stíhací jízdy, z pátého místa se postupně prodrala na druhé a v posledním kole se přehnala i přes Tauberovou. "Těžko jsem se rozjížděla, ale od třetího okruhu se mi jelo výtečně a začala jsem stahovat náskok Tauberové. Nakonec z toho bylo krásné vítězství v úžasné atmosféře," uvedla vítězka.

Neffovou potkala ve čtvrtém okruhu krize, v šestém defekt a nakonec dojela osmá. Druhá McConnellová i třetí Smithová se prosadily na stupně vítězů v SP poprvé.

Devatenácté místo z Albstadtu a své kariérní maximum se nepovedlo překonat Čábelické (za svobodna Škarnitzlové). Po prvním kole byla třináctá, ale pak se propadala. "V technických pasážích jsem přes kořeny skákala jako koza, musím víc zapracovat na technice jízdy," řekla česká reprezentantka.

Naopak Štěpánová techniku pochvalovala. "V každém kole jsem někoho sjela, trápily mě ale problémy s dýcháním. Občas jsem si připadala jako ryba na suchu," uvedla.

Závod mužů odstartuje ve 13:35.

Závod SP v cross country horských kol v Novém Městě na Moravě:
Ženy:
1. Courtneyová (USA) 1:27:31,
2. McConnellová (Austr.) -36,
3. Smithová (Kan.) -42,
4. Freiová (Švýc.) -45,
5. Degnová (Dán.) -1:33,
6. Indergandová (Švýc.) -1:34,
...22. Čábelická -4:58,
23. Štěpánová -5:04,
63. Ježková -10:25,
70. Veselá (všechny ČR) -11:13.
Průběžné pořadí (po 2 závodech):
1. Courtneyová 700,
2. Neffová (Švýc.) 490,
3. Woodruffová (USA) 385,
...19. Čábelická 182,
32. Štěpánová 106.
13:35 muži elite.
ČTK

Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika


Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.