Živě

Cyklista Hirt skončil po úniku těsně druhý v královské etapě Gira

28. května 2019 17:23

Cyklista Jan Hirt obsadil druhé místo v královské 16. etapě Gira d'Italia a zaznamenal největší úspěch na Grand Tour. Osmadvacetiletý člen týmu Astana podlehl po 194 kilometrech v závěrečném spurtu v Ponte di Legno svému soupeři z dvoučlenného úniku Giuliovi Cicconemu z Itálie.

Video již není dostupné

sntv

Hirtovi těsně uniklo etapové vítězství na Giru, jímž by napodobil krajany Jána Svoradu, Jana Hrušku a Romana Kreuzigera, který to dokázal v roce 2012. Mezi nejlepšími třemi na jednom ze závodů Grand Tour byl naposledy z českých cyklistů Leopold König před třemi lety na Vueltě.

V růžovém trikotu lídra zůstal po etapě s náročným stoupáním na Mortirolo ekvádorský cyklista Richard Carapaz, jenž dnes dojel šestý s odstupem 1:41 minuty za Cicconem a Hirtem. Skupiny favoritů se neudržel dosud druhý Slovinec Primož Roglič a vyměnil si pořadí s domácím favoritem Vincenzem Nibalim, jenž na Carapaze ztrácí 1:47 minuty.

Etapa byla oproti původnímu itineráři zkrácena zhruba o 30 kilometrů, aby se trasa vyhnula zasněženému průsmyku Gavia, kde bylo nebezpečí lavin.

Hirt po druhém volném dnu předvedl vynikající výkon v téměř dvanáctikilometrovém stoupání na Mortirolo. Ze skupiny uprchlíků svými nástupy postupně odbourával soupeře a udržel se ho jen lídr vrchařské soutěže Ciccone, jenž v dešti a mlze vyjel na vrchol jako první.

Ital Giulio Ciccone ve finiši 16. etapy Giro d´Italia za sebou nechal českého cyklistu Jana Hirta.

Alessandro Di Meo, ČTK/AP

V závěrečných 27 km do cíle vytvořil Hirt s Cicconem dvojici, u níž bylo jasné, že se utká o etapové vítězství. Český cyklista nechtěl podle pokynů svých šéfů z Astany italskému cyklistovi střídat, což Ciccone nesl nelibě a dokonce si povolal týmový vůz své stáje Trek-Segafredo, aby Hirtovi "domluvili".

Hirt potvrdil, že měl pokyny od sportovního ředitele, aby případně počkal na týmového lídra Miguela Ángela Lópeze, jenž jel ve skupině za ním.

Český cyklista se v posledních zhruba sedmi kilometrech několikrát v čele objevil, ale do cílové rovinky vjížděl nalepený na Cicconeho zadním kole. Italský jezdec navzdory nevýhodné první pozici využil své rychlosti a Hirta, jehož v prvních dvou týdnech Gira trápily bolesti kolena, jednoznačně porazil.

"Křičel jsem v cíli nadšením, protože to byl těžký den s deštěm a zimou. Jan Hirt nechtěl spolupracovat, takže to bylo mezi námi trochu nervózní, ale nakonec jsem se vším spokojený," uvedl čtyřiadvacetiletý Ciccone, jenž se po třech letech dočkal druhého etapového vítězství na Giru.

Třetí dojel do cíle s odstupem 1:20 minuty Ital Fausto Masnada a o 21 sekund později dorazila skupina favoritů v čele s Nibalim. Chyběl v ní ale jeden z velkých adeptů na celkové vítězství Roglič, jenž se soupeřů neudržel na Mortirolu a skončil patnáctý s tříminutovou ztrátou. Na Carapaze nyní bývalý skokan na lyžích ztrácí 2:09 minuty.

"Bylo to dnes hodně těžké, s tím počasím a kopci. Ale tým pracoval skvěle pro mě a Mikela Landu. Byl to další dobrý den z hlediska celkového pořadí," pochválil kolegy z týmu Movistar lídr závodu Carapaz.

Hirt se v průběžném pořadí posunul o tři místa na 28. pozici.

Giro končí v neděli ve Veroně.

Cyklistický závod Giro d'Italia - 16. etapa Lovere - Ponte di Legno (194 km):
1. Ciccone (It./Trek-Segafredo 5:36:24
2. Hirt (ČR/Astana) stejný čas
3. Masnada (It./Androni Giocattoli-Sidermec) -1:20
4. Nibali (It./Bahrajn-Merida)
5. Carthy (Brit./EF Education First)
6. Carapaz (Ekv./Movistar)
7. Landa (Šp./Movistar)
8. Dombrowski (USA/EF Education First) všichni -1:41
9. Caruso (It./Bahrajn-Merida) -1:49
10. Cattaneo (It./Androni Giocattoli-Sidermec) -2:03
...
114. Černý (ČR/CCC) -31:13
Průběžné pořadí:
1. Carapaz 70:02:05
2. Nibali -1:47
3. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma) -2:09
4. Landa -3:15
5. Mollema (Niz./Trek-Segafredo) -5:00
6. Majka (Pol./Bora-hansgrohe) -5:40
7. López (Kol./Astana) -6:17
8. S. Yates (Brit./Mitchelton-Scott) -6:46
9. Sivakov (Rus./Ineos) -7:51
10. Polanc (Slovin./SAE Emirates) -8:06
...
28. Hirt -45:43
116. Černý -3:10:04
ČTK

Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika


Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.