Živě

Generálku na Tour ve Švýcarsku vyhrál Bernal, Hirt byl pátý

23. června 2019 16:33 - Ulrichen

Kolumbijský cyklista Egan Bernal vyhrál generálku na Tour de France Kolem Švýcarska. Český vrchař Jan Hirt obsadil páté místo a připsal si nejlepší výsledek v celkovém pořadí na závodech WorldTour.

Video již není dostupné

sntv

Dvaadvacetiletý Bernal si v závěrečné deváté etapě s třemi náročnými stoupáními o délce 101,5 km kolem Ulrichenu pohlídal svého největšího soupeře Rohana Dennise. S Australanem dojeli na druhém a třetím místě 1:02 minuty za vítězem etapy Hughem Carthym z Británie. Celkově Bernal porazil mistra světa v časovce o 19 sekund.

Hirt dnes dokončil etapu jako desátý ve skupince s odstupem 2:15 za Carthym, jenž jel v samostatném úniku zhruba 100 kilometrů.

"Měli jsme plán, tým mi hodně pomáhal a já dal maximum do útoku na (posledním stoupání) na Furkpassu. Byl to dobrý pokus, ale nakonec jsem byl dostižen. Později jsem se pokusil následovat Dennise a Bernala, ale nevyšlo to. Jinak jsem ale se závodem spokojený i s formou, kterou jsem si udržel po Giru d'Italia," uvedl na webu svého týmu Astana Hirt, jenž byl v Itálii mimo jiné druhý v jedné z nejnáročnějších horských etap.

Kolumbijský cyklista Egan Bernal s trofejí pro vítěze závodu Kolem Švýcarska.

Urs Flueeler, ČTK/AP

Ve Švýcarsku si připsal tři umístění v Top 10. Na celkově třetího Patricka Konrada z Rakouska ztratil Hirt devět sekund, čtvrtý byl Belgičan Tiesj Benoot.

Bernal by se na Tour mohl stát trumfem smůlou pronásledované stáje Ineos. Přejmenovaný tým Sky přišel minulý týden o těžce zraněného Chrise Frooma a nejistá situace je také u obhájce loňského vítězství Gerainta Thomase, jenž ve Švýcarsku po pádu odstoupil. V jeden rok vyhrál Kolem Švýcarska a Tour de France pouze legendární Eddy Merckx v roce 1974.

Mladý Kolumbijec je nicméně připraven dát své služby k dispozici Thomasovi. "Tady se to změnilo, když upadl. Pak jsem byl kapitánem já. Na Tour bude naším lídrem Geraint. Zkusím mu pomoct, nemám s tím problém. Je mi teprve dvaadvacet, čeká na mě ještě hodně Tour," řekl Bernal, jenž už letos na jaře vyhrál závod Paříž-Nice.

Cyklistický závod Kolem Švýcarska (WorldTour) - 9. etapa (101,5 km): 
1. Carthy (Brit./EF Education First) 3:01:49
2. Dennis (Austr./Bahrajn-Merida)  
3. Bernal (Kol./Ineos) oba -1:02
4. Frank (Švýc./AG2R La Mondiale)  
5. Špilak (Slovin./Kaťuša-Alpecin) oba -1:52
6. Betancur (Kol./Movistar)  
...10. Hirt (ČR/Astana) oba -2:15.
30. Kreuziger (ČR/Dimension Data) -7:05
Konečné pořadí:  
1. Bernal 27:43:10
2. Dennis -19
3. Konrad (Rak./Bora-hansgrohe) -3:04
4. Benoot (Belg./Lotto-Soudal) -3:12
5. Hirt -3:13
6. Špilak -3:48.
...22. Kreuziger -13:32
ČTK

Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika


Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.