Cyklistický mistr světa Valverde získal i španělský titul

Murcia

Devětatřicetiletý Alejandro Valverde přidal k druhovému trikotu mistra světa v silniční cyklistice i španělský titul. V závodě s hromadným startem v okolí rodné Murcie v neděli porazil ve finiši kolegu z úniku Luise Leóna Sáncheze.

Ilustrační snímek.

Valverde navázal na domácí triumfy z let 2008 a 2015. Červenožlutý dres šampiona však nebude moct v závodech obléknout minimálně do konce září, kdy bude v Yorkshiru korunován nový mistr světa.

"Mrzí mě, že se tenhle dres nějaký čas neužiju, ale nemohl jsem si nechat proklouznout vítězství mezi prsty. Když to nebude letos, tak příští rok," uvedl Valverde v cíli 195 kilometrů dlouhého závodu.

Belgickým šampionem se stal cyklokrosař Tim Merlier, který v hromadném spurtu po 224 kilometrech předčil všechny soupeře. Přitom na silnici začal závodit až v polovině června poté, co podepsal smlouvu s týmem Corendon-Circus. Třetí dojel trojnásobný mistr světa v cyklokrosu Wout van Aert, který na jaře překvapil několika výbornými výkon v klasikách a na mistrovství Belgie předtím ovládl časovku.

Britský titul vybojoval poprvé Ben Swift, který zvítězil před dalším jezdcem stáje Ineos (dříve Sky) Ianem Stannardem. "Po čtyřech letech se mi konečně povedlo vyhrát. Mám za sebou dva strašlivé roky v týmu SAE Emirates, návrat do Ineosu a tenhle rok si zase užívám," radoval se bývalý mistr světa v dráhové cyklistice.

Velké emoce prožíval po zisku premiérového titulu také nový francouzský šampion Warren Barguil, který se v mistrovském dresu postaví v sobotu v Bruselu na start Tour de France. Po závodě uvedl, že po těžkém období uvažoval o konci kariéry. "Ale neberu to jako nějakou odplatu. Tyhle nohy jsem měl vždycky, jenom jsem to v nich musel probudit a taky najít znovu morální síly," řekl nejlepší vrchař předloňské Tour de France, na níž vyhrál dvě etapy. Pád vyřadil z boje o titul Tonyho Gallopina, který si navíc poranil loket a lýtko a jeho účast na Tour je nejistá.