Český cyklista jel životní závod, ale přišla pohroma. V nouzi si bušil na hruď, ztratil šance

Vallnord

Biker Ondřej Cink útočil ve Vallnordu na své premiérové vítězství ve Světovém poháru, ale po problémech s tepovou frekvencí musel závod přerušit a skončil desátý. Pro vítězství si v horku a vysoké nadmořské výšce dojel Švýcar Nino Schurter.

Biker Ondřej Cink na archivním snímku.

Devětadvacetiletý Cink jel v Andoře, kde se mu v minulosti několikrát dařilo, dlouho životní závod. Od startu se pohyboval mezi nejlepšími a od druhého kola vedl. Vynikající sólojízdou si český biker vypracoval velký náskok a do pátého ze sedmi okruhů vjížděl s náskokem 36 sekund před svými pronásledovateli. "Ani jsem nejel naplno, pořád jsem tam měl rezervu," řekl Cink serveru mtbs.cz.

Pak však pátý muž z květnového závodu v Novém Městě na Moravě začal zpomalovat a dostihla ho trojice Schurter, Mathias Flückiger a Henrique Avancini. Cink si v té době několikrát poklepal na hruď a v depu musel zastavit.

"Přepadla mě srdeční arytmie, na Garminu jsem viděl tep 230 a měl jsem pocit, že mi srdce netluč," líčil na facebooku.

Cinkův týmový šéf poté v televizním rozhovoru uvedl, že cyklista měl problémy s tepovou frekvencí. Cink více než minutu v depu odpočíval a pak se do závodu vrátil hluboko v druhé desítce. Český cyklista následně navázal na své předchozí tempo a po stíhací jízdě vybojoval 10. místo.

"Je to zklamání, velké zklamání," litoval Cink zmařené šance na vítězství, které způsobilo ochlazení studenou vodou. "Nalil jsem si za krk ledovou vodu a ve vteřině jsem měl arytmii. Musel jsem zpomalit a zastavit v depu a rozhodnout se, co dál..." popsal klíčové okamžiky.

Až do zdravotních potíží měl Cink naději, že ve Vallnordu naváže na svá předchozí výborná umístění. V andorském středisku byl v SP dvakrát na stupních vítězů a v roce 2015 tam vybojoval bronz na mistrovství světa.

Pro 31. pohárové vítězství v kariéře si dojel navzdory dvěma pádům olympijský vítěz Schurter, jenž drtivým nástupem porazil o dvě sekundy krajana Flückigera. Třetí byl s odstupem 12 sekund Brazilec Avancini, Cink ztratil minutu a půl.

Schurter vede po prvním vítězství v sezoně pořadí SP, Cink je desátý. Seriál pokračuje za týden čtvrtým dílem ve francouzském Les Gets.

Závod žen vyhrála Nizozemka Anne Terpstraová, nejlepší z Češek Jitka Čábelická byla čtyřiadvacátá.