Roglič zvítězil na Vueltě. Jako první Slovinec ovládl Grand Tour

Madrid/Praha

Primož Roglič dovezl bezpečně červený trikot lídra do cíle Vuelty v Madridu a jako první slovinský cyklista v historii zvítězil na Grand Tour. Závěrečnou etapu 74. ročníku závodu vyhrál Nizozemec Fabio Jakobsen.

Primož Roglič si v madridu jede pro triumf na Vueltě.

Devětadvacetiletý Roglič ze stáje Jumbo-Visma dosáhl na největší úspěch kariéry poté, co už byl letos třetí na Giru d'Italia. Bývalý skokan na lyžích zvítězil po 21 etapách s více než dvouminutovým náskokem před mistrem světa Alejandrem Valverdem ze Španělska. Třetí byl senzačně další Slovinec Tadej Pogačar, jenž byl ve dvaceti letech nejmladším jezdcem závodu.

V dnešní závěrečné etapě se stejně jako na dalších velkých závodech typu Tour de France a Gira na celkového lídra neútočilo. O posledním vítězi se rozhodovalo po 106,6 km v hromadném spurtu, který i díky pomoci Zdeňka Štybara v roli rozjížděče vyhrál nizozemský šampion Jakobsen z týmu Deceuninck-Quick Step.

Roglič se dostal do průběžného vedení po 10. etapě, jíž byla jediná individuální časovka letošní Vuelty. Dosavadního lídra Naira Quintanu v ní porazil o tři minuty a vytvořil si téměř dvouminutový náskok na Valverdeho, který po zbytek závodu bez větších problémů hlídal. Vedle červeného trikotu získal rodák z Trbovlje také zelený trikot pro vítěze bodovací soutěže.

Štybar skončil 55.

Jediný český účastník Vuelty Štybar cestoval do Španělska s cílem pokusit se o etapové vítězství, na které dosáhl už v roce 2013. Nejblíže mu byl v páteční devatenácté etapě, kdy skončil třetí. Celkově třiatřicetiletý český cyklista obsadil 55. místo.