Místo útoku na medaili propadák! Cink dojel na ME až dvacátý

15. srpna 2021 14:42 - Novi Sad
(Aktualizováno: 15. srpna 2021 15:39)

Jeden z hlavních favoritů závodu cross country na mistrovství Evropy horských kol Ondřej Cink obsadil 20. místo. Novým šampionem se v srbském Novém Sadu stal Švýcar Lars Forster, druhý byl Dán Sebastian Fini Carstensen, třetí pak další Švýcar Filippo Colombo. Mezi ženami byla nejlepší Češkou jedenáctá Jana Czeczinkarová. Titul obhájila Pauline Ferrandová-Prévotová z Francie, stříbro si vyjela Nizozemka Anne Terpstraová před krajankou Anne Tauberovou.

 

Michal Červený

Očekávaný závod mužů Cinkovi ve velkém horku nesedl. Dokončil ho s mankem téměř dvou a půl minuty na Forstera. Jan Škarnitzl obsadil 24. příčku, o tři místa za ním dojel do cíle Jan Vastl. Zbývající člen českého kvarteta Lukáš Kobes závod nedokončil.

"Start byl dobrý, ale tohle nemám rád, to asi nejsou moc závody pro mě. První kolo jsem jel, pak jsem si chtěl trochu zvolit, ale tady to nejde... Najednou jsem byl v té skupině na dvacáté pozici. Svou roli hrálo i to vedro. Po dvou kolech jsem nedokázal vůbec regenerovat. Tušil jsem to už před startem, ale šel jsem bojovat. Zkusil jsem to, nechal jsem tam všechno, ale ta trať nebyla pro mě. Nešlo mi to, bylo to hrozně rychlé," řekl Cink v rozhovoru pro server mtbs.cz.

Forster dokázal uhájit menší náskok před čtyřčlennou skupinkou pronásledovatelů. Osmadvacetiletý Švýcar se postaral o čtvrtý triumf země helvétského kříže v závodě elitní mužské kategorie na ME za posledních pět let. Sám už dokázal zvítězit v roce 2018. Carstensen dokončil závod jen o tři sekundy později.

Jana Czeczinkarová.

Michal Červený

Čtyřiadvacetiletá Czeczinkarová vypadla až v závěru z první desítky, zaostala za ní nakonec o 11 sekund. Na vítěznou Ferrandovou-Prévotovou ztratila takřka tři a půl minuty. Šestnáctá byla Tereza Tvarůžková, až 31. skončila zkušená Jitka Čábelická.

"S výsledkem jsem hodně spokojená, dobře jsem odstartovala, což u mě není úplně obvyklé. Většinou v každém závodě začnu po prvním kole chytat ztrátu, tady se to ale nestalo, dokázala jsem to s holkama podržet a pak i o nějaká místa poskočit dopředu. S průběhem závodu jsem spokojená, akorát v závěru mi tam dvakrát spadl řetěz po těch schodech, takže jsem si to musela dojíždět a stálo mě to hodně sil," uvedla Czeczinkarová.

Devětadvacetiletá úřadující světová šampionka Ferrandová-Prévotová si vynahradila zklamání z olympijského závodu, kde po chybě uzavřela první desítku. Stejně jako loni ve švýcarském Monteceneri jí byla nejblíže Terpstraová, na suverénní Francouzku ztratila více než minutu a čtvrt. Tauberová přijela do cíle o 20 sekund později.

V závodě žen do 23 let zvítězila s minutovým náskokem Rakušanka Mona Mitterwallnerová. Na stupních vítězů ji doplnily Puck Pieterseová z Nizozemska a Němka Ronja Eiblová. Nejlepší z Češek byla čtrnáctá Tereza Sásková. Za první desítkou zaostala o minutu a půl.

ME na horských kolech v Novém Sadu (Srbsko) - cross country:
Muži elite:
1. Forster (Švýc.) 1:26:30
2. Carstensen (Dán.) -3
3. Colombo (Švýc.)
4. Blums (Lot.) oba -4
5. Andreassen (Dán.)
6. Sincov (Rus.) -13
...
20. Cink -2:24
Škarnitzl -2:51
Vastl -3:12
Kobes (všichni ČR) nedokončil
Ženy elite:
1. Ferrandová-Prévotová (Fr.) 1:26:36
2. Terpstraová (Niz.) -1:19
3. Tauberová (Niz.) -1:39
4. Popovová (Ukr.) -2:10
5. Indergandová (Švýc.) -2:13
6. Loivová (Est.) -2:14
...
11. Czeczinkarová -3:26
16. Tvarůžková -4:58
31. Čábelická -1 kolo (všechny ČR)
Ženy do 23 let:
1. Mitterwallnerová (Rak.) 1:13:31
2. Pieterseová (Niz.) -1:00
3. Eiblová (Něm.) -1:37
...
14. Sásková -6:06
17. Holubová -7:04
33. Šafářová (všechny ČR) -2 kola
ČTK

Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.