Quintana jako první Kolumbijec vyhrál Giro d'Italia

1. června 2014 17:12 - Terst
(Aktualizováno: 1. června 2014 17:58)

Cyklista Nairo Quintana jako první Kolumbijec vyhrál slavný cyklistický závod Giro d'Italia. V závěrečné 21. etapě, kterou pro sebe získal ve spurtu Slovinec Luka Mezgec, dovezl do cíle v Terstu růžový trikot pro celkového lídra a vybojoval první triumf na závodu Grand Tour.

 

Fabio Ferrari, ČTK/AP

Do čela Gira se Kolumbijec dostal po královské šestnácté etapě, kdy v růžovém vystřídal o tři roky staršího krajana Rigoberta Urána. Toho o náskok připravily zmatky v podání organizátorů, kteří nejprve rozšířili informaci, že při sjezdu v průsmyku Stelvio se nebude závodit, nicméně nakonec k neutralizaci části závodu nedošlo.

Čtyřiadvacetiletý Quintana o sobě dal vědět zatím nejvýrazněji loni na Tour de France, kde skončil druhý za Britem Christopherem Froomem a získal bílý trikot pro nejlepšího mladého jezdce i puntíkovaný trikot pro vítěze vrchařské soutěže.

Letos jako druhý kolumbijský jezdec získal triumf na Grand Tour, když napodobil počin krajana Luise Herrery z Vuelty v roce 1987. Při své premiéře na Giru v horských etapách osvědčil průpravu z mládí, kdy musel na dvacetikilovém kole absolvovat každý den dlouhý výšlap do školy.

Quintanovi gratuloval i kolumbijský prezident

"Je složité popsat, jak moc šťastný teď jsem. Je to jeden z nejšťastnějších dní mého života. Mnohokrát děkuji svému týmu a své rodině," řekl v cíli Quintana. Urán se musí spokojit s celkovým druhým místem, na třetí pozici dojel Ital Fabio Aru.

Quintanovi v sobotu telefonicky gratuloval i kolumbijský prezident Juan Manuel Santos. "Cítím, že mě celá země podporuje. Konečně teď můžu říct, že jsem vyhrál Giro," radoval se Quintana, který si k poslechu hymny vzal s sebou na pódium i tříměsíční dceru Marianu.

V dnešní 172 kilometrů dlouhé rovinaté etapě z Gemona del Friuli do cílového města Terstu, kde cyklisté osmkrát objeli závěrečný 7,2 km dlouhý okruh, se již tradičně o celkové vedení nesoupeřilo. V poslední rovince došlo na spurtérský souboj, který pro sebe získal Slovinec Mezgec před Italem Giacomem Nizzolem a Američanem Tylerem Farrarem.

"Nemohl jsem si k tomu vybrat lepší den, jsme přece nedaleko od Slovinska," radoval se v cíli Mezgec.

Cyklistický etapový závod Giro d'Italia - závěrečná 21. etapa: Gemona del Friuli - Terst (172 km):
1. Mezgec (Slovin./Giant) 4:23:58
2. Nizzolo (It./Trek)
3. Farrar (USA/Garmin)
4. Bouhanni (Fr./FDJ.fr)
5. Ferrari (It./Lampre)
6. Duque (Kol./Colombia)
7. Paolini (It./Kaťuša)
8. Van der Sande (Belg./Lotto)
9. Božič (Slovin./Astana)
10. Keisse (Belg./Omega Pharma-Quick-Step) všichni stejný čas.
Konečné pořadí:
1. Quintana (Kol./Movistar) 88:14:32
2. Urán (Kol./Omega Pharma-Quick-Step) -2:58
3. Aru (It./Astana) -4:04
4. Rolland (Fr./Europcar) -5:46
5. Pozzovivo (It./AG2R) -6:32
6. Majka (Pol./Tinkoff-Saxo) -7:04
7. Kelderman (Niz./Belkin) -11:00
8. Evans (Austr./BMC) -11:51
9. Hesjedal (Kan./Garmin) -13:35
10. Kišerlovski (Chorv./Trek) -15:49.
Vrchařská soutěž:
1. Arredondo (Kol./Trek) 173 b.
2. Cataldo (It./Sky) 132
3. Quintana 88.
Bodovací soutěž:
1. Bouhanni 291
2. Nizzolo 265
3. Ferrari 186.
Týmy:
1. AG2R
2. Omega Pharma-Quick-Step
3. Tinkoff Saxo.
ČTK

Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.