Quintana na Vueltě zvýšil vedení, König nabral obří ztrátu

Sallent de Gállego

Kolumbijský cyklista Nairo Quintana skončil druhý v 15. etapě Vuelty a zvýšil na 3:37 minuty náskok před druhým Chrisem Froomem z Británie. Frommeova stáj Sky dnešní etapu takticky nezvládla, na což doplatil i Leopold König, jenž dojel hluboko v poli poražených a ztratil průběžné páté místo.

Gianluca Brambilla oslavuje triumf v 15. etapě Vuelty. Vzadu lídr průběžného pořadí Nairo Quintana.

O dramatický zvrat v 71. ročníku Vuelty se postaral Španěl Alberto Contador, jenž brzy po startu relativně krátké etapy (118,5 km) vyprovokoval únik. Ze soupeřů o celkové prvenství na něj dokázal zareagovat Quintana a jeho tým Movistar, ale už ne Froomeova stáj Sky.

Britský cyklista zůstal po úniku Contadorovy a Quintanovy skupiny téměř bez týmové podpory, neboť tradiční pomocníci König či Peter Kennaugh klesli až do třetí skupiny. V ní kromě nich neměl nikdo zájem jet, takže Königova ztráta narůstala až na několik desítek minut.

Český vrchař se tak musel rozloučit s plány na svůj nejlepší výsledek na Grand Tour a sny o stupních vítězů. Šance na ně měl po sobotní královské etapě, po dnešní ztrátě je už ale z hlediska celkového umístění prakticky mimo hru.

V závěrečném stoupání první kategorie na Sallent de Gállego se vedoucí skupina roztrhala a Quintana ujel spolu s Gianlucou Brambillou. O vítězství v etapě Kolumbijec nespurtoval a dojel tři sekundy za Italem. Iniciátor úniku Contador byl šestý s odstupem 34 sekund a v průběžném pořadí se posunul z šestého na čtvrté místo.

Třetí pozici udržel o pět sekund Kolumbijec Esteban Chaves, jenž na svého krajana v čele pořadí ztrácí 3:57 minuty.

V pondělí je na programu Vuelty etapa s jedním stoupáním třetí kategorie.

Vuelta - 15. etapa: Sabiňánigo - Sallent de Gállego (118,5 km)
1. Brambilla (It./Etixx-Quick-Step)2:54:30 hod.