Cyklistika

Nash vydřela ve strhujícím dramatu na blátě a sněhu bronz

28. ledna 2017 11:54 - Bieles
(Aktualizováno: 28. ledna 2017 16:23)

Kateřina Nash získala na mistrovství světa v cyklokrosu podruhé v kariéře bronz. Svůj první titul vybojovala v sobotním dramatickém závodě žen Belgičanka Sanne Cantová, která předčila ve strhujícím závěru favorizovanou Nizozemku Marianne Vosovou, sedminásobnou mistryni světa.

Video již není dostupné

sntv

Devětatřicetiletá Nash potvrdila vynikajícím výkonem na těžké trati pozici největší medailové naděje české výpravy. Na MS byla třetí už v roce 2011 v Sankt Wendelu.

Na medaili dosáhla třetí žena celkového pořadí Světového poháru i přesto, že měla zkraje závodu technické problémy a propadla se až na konec první desítky. Ve třetím z pěti okruhů na náročné trati ale předvedla fantastickou stíhací jízdu a vrátila se do hry o cenný kov.

V samém závěru musela o bronz tvrdě bojovat s Nizozemkou Lucindou Brandovou a při nájezdu na krátkou cílovou rovinku byla rychlejší. Na vítězku ztratila 21 vteřin.

Stejným způsobem rozhodla souboj o zlato Cantová, které v posledním kole napomohl i spadlý řetěz vedoucí favoritky závodu Vosové. Nizozemka, která získala titul naposledy v roce 2014, jako kdyby po opravě kola neměla především psychické síly na souboj až do finiše. V posledních desítkách metrů evidentně zklamaná na spurt rezignovala. Všestranná cyklistka má z MS sedm zlatých, dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili.

Nosková na obhajobu stříbra nedosáhla

Nikola Nosková dojela v závodě cyklokrosařek do 23 let šestá. Šampiónkou se stala Annemarie Worstová z Nizozemska, jež zvítězila před Američankou Ellen Nobleovou a Britkou Evie Richardsovou. Na šestnáctém místě skončila Jana Czeczinkarová, další česká zástupkyně Tereza Vaníčková uzavřela první třicítku a Martina Kukulová byla 36.

V porovnání s dopoledním závodem juniorů sice závodnicím do 23 let trať o něco změkla, ale i tak zůstávala hodně kluzká a cyklokrosové naděje na ní měly hodně potíží. Nejlépe rozjela závod pozdější vítězka Worstová, ale ještě během úvodního okruhu spadla a o nevelký náskok přišla. Nosková byla po prvním kole pátá s patnáctivteřinovou ztrátou.

Obhájkyně překvapivého loňského stříbra z Heusden-Zolderu si nakonec ještě o jednu příčku pohoršila a ztratila minutu a 44 vteřin na vítězku. Tou se stala přece jen Worstová, která se zvládla po pádu chytit Richardsové a od poloviny závodu na pět okruhů opět převzala režii.

Třetí žena závěrečného závodu Světového poháru v Hoogerheide za sebou nechala Nobleovou o deset sekund. Richardsová si pro bronz dojela za dalších 16 vteřin.

Mistrovství světa v cyklokrosu v Bieles (Lucembursko)