Rubriky:

Cyklistika

Závod Kolem Flander vyhrál po sólovém úniku Belgičan Gilbert, Štybar i Sagan spadli

2. dubna 2017 17:20 - Oudenaarde

Prestižní závod Kolem Flander vyhrál poprvé v kariéře belgický cyklista Philippe Gilbert. Mistr světa z roku 2012 a úřadující národní šampión si dojel pro triumf po 55 kilometrech v sólovém úniku.

sntv

Čtyřiatřicetiletý Gilbert několik metrů před cílem v Oudenaarde slezl z kola a vychutnal si premiérový úspěch na kostkové klasice. Tříčlennou skupinu pronásledovatelů přivezl po 259,5 km s půlminutovým odstupem do cíle další Belgičan Greg van Avermaet, triumf Gilbertovy stáje Quick-Step podtrhl třetím místem Nizozemec Niki Terpstra.

"Zaútočil jsem, a když jsem se ohlédl, byl jsem sám. A od toho okamžiku jsem jel," popsal Gilbert na papíře jednoduše vypadající závěr závodu. Své vítězství rodák z Verviers věnoval zesnulému Claudeovi Criquielionovi, jenž před 30 lety vyhrál Kolem Flander jako dosud poslední Valon. "Hodně jsem na něj v tento mimořádný den myslel," řekl jeho nástupce.

Gilbert zahájil svůj vítězný únik při výstupu na Kwaremont, kde zhruba o 40 km později nastal při dalším průjezdu druhý klíčový okamžik. Obhájce loňského vítězství Peter Sagan, jenž vedl skupinu pronásledovatelů, zavadil o bariéru a upadl. Na zem s sebou slovenský mistr světa vzal Belgičany Olivera Naesena a Van Avermaeta, kteří tak 16 km před cílem přišli o šanci na vítězství.

"Nevím, jak jsem upadl, ale tyhle věci jsou součástí cyklistiky," uvedl Sagan na webu svého týmu Bora. "Je to škoda, protože jsem měl dobrou formu a byl jsem v pozici, která mi v závěru umožňovala Gilberta dostihnout," litoval dvojnásobný světový šampión.

Smůlu měl Gilbertův týmový kolega a krajan Tom Boonen, jehož 36 km před cílem zdržela a vyřadila z boje o prvenství dvojnásobná výměna kola. Zhruba 70 km před koncem měl pád jediný český účastník závodu Zdeněk Štybar a vypadl z hlavní skupiny.

Gilbert získal druhý triumf během týdne po čtvrtečním vítězství v tříetapovém závodu Tři dny de Panne-Koksijde. Stal se také čtvrtým cyklistou historie, jenž během kariéry vyhrál mistrovství světa a tři z takzvaných pěti monumentů Kolem Flander, Lutych-Bastogne-Lutych a Kolem Lombardie.

"Chci vyhrát všech pět. Na Milán-San Remo jsem byl blízko a na Paříž-Roubaix to bude hodně těžké, ale má kariéra zdaleka nekončí a chci si tento sen splnit," řekl hrdina dne Gilbert.

Cyklistický jednodenní závod Kolem Flander (WorldTour) - 260 km:
1. Gilbert (Belg./Quick-Step) 6:23:45
2. Van Avermaet (Belg./BMC)
3. Terpstra (Niz./Quick-Step)
4. Van Baarle (Niz./Cannondale) všichni -28
5. Kristoff (Nor./Kaťuša)
6. Modolo (It./UAE Team Emirates)
7. Degenkolb (Něm./Trek-Segafredo)
8. Pozzato (It./Wilier Triestina)
9. S. Chavanel (Fr./Direct Energie)
10. Colbrelli (It./Bahrajn-Merida) všichni -52,
...67. Štybar (ČR/Quick-Step) -3:36.
ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika