Rubriky:

Cyklistika

Smolná Kreuzigerova nizozemská klasika: vyražený dech, poraněná žebra a děs z prstu

16. dubna 2017 17:13 - Valkenburg
(Aktualizováno: 16. dubna 2017 21:50)

Belgický cyklista Philippe Gilbert vyhrál počtvrté v kariéře nizozemskou klasiku Amstel Gold Race. Ve spurtu ve Valkenburgu porazil po 261 kilometrech dalšího exmistra světa a bývalého vítěze závodu Michala Kwiatkowského z Polska. Roman Kreuziger po pádu závod dokončil se ztrátou více než 12 minut.

Video již není dostupné

sntv

Čtyřiatřicetiletý Gilbert vyhrál Amstel už v letech 2010, 2011 a 2014. V Nizozemsku úřadující belgický mistr navázal na dva týdny starý triumf na jiné slavné klasice Kolem Flander.

Čeští cyklisté se letos mezi nejlepší neprosadili. Zhruba 30 km před cílem měl společně s loňským vítězem Enricem Gasparottem pád Roman Kreuziger, jenž Amstel vyhrál v roce 2013.

"Bohužel mě sundal tak, že jsem ho přeletěl a spadl. Vyrazil jsem si dech, nemohl jsem se nadechnout. Žebra jsou trošku naražená, není to nic hrozného, zítra dopoledne mi je na rentgenu zkontrolují," uvedl Kreuziger, jenž nakonec závod dokončil na 126. místě s více než dvanáctiminutovou ztrátou.

Vakoče zastavil defekt

"Co mě děsí víc, je to, že mě bolí jeden prst. Takže doufejme, že nebude zlomený, což by mě vzhledem k dalším závodům mrzelo. Snad kontrola dopadne pozitivně a ve středu a v neděli budu moci závodit," dodal Kreuziger.

Dalšího českého cyklistu Petra Vakoče, Gilbertova kolegu z týmu Quick-Step, zase zastavil defekt. "Dnes mně štěstí nepřálo. V rozhodujícím momentu, asi 35 kilometrů před cílem, jsem měl defekt, zrovna když odjížděla skupinka, ze které vyšel vítěz. Zklamání mě opustilo hned, jak jsem zjistil, že Phil vyhrál," řekl Vakoč, v cíli na 66. místě s odstupem sedmi a půl minuty.

Vakočův týmový kolega Zdeněk Štybar ani František Sisr z polské stáje CCC závod nedokončili.

Gilbert nepanikařil

Gilbert s Kwiatkowským se odpoutali od soupeřů ve vedoucí skupině v posledním stoupání závodu na Bemeleberg a získali rozhodující náskok. "Řekl jsem mu (Kwiatkowskému): Pojedeme až do posledního kilometru a pak ať vyhraje ten lepší," popsal Gilbert spolupráci na závěrečných kilometrech s polským soupeřem z týmu Sky.

V cílové rovince pak po taktizování nastoupil Kwiatkowski a zdálo se, že si jede pro druhé vítězství po roce 2015. Gilbert se však za ním v závěrečných metrech vyvezl a s vítězným gestem a čtyřmi vztyčenými prsty na znamení svých triumfů projel cílem první.

"Trochu mě tím spurtem překvapil, ale měli jsme protivítr, takže jsem nepanikařil. Viděl jsem, že se mu přibližuju stále víc, a nakonec to dopadlo perfektně," řekl mistr světa z roku 2012 Gilbert.

Druhou skupinu dovezl do cíle s desetisekundovým odstupem Švýcar Michael Albasini, Kreuzigerův kolega ze stáje Orica.

Amstel Gold Race zahájil takzvaný "ardenský týden", který pokračuje ve středu závodem Valonský šíp a vyvrcholí v neděli klasikou Lutych-Bastogne-Lutych.

Cyklistický jednodenní závod Amstel Gold Race (WorldTour) - 261 km:
1. Gilbert (Belg./Quick-Step) 6:33:55
2. Kwiatkowski (Pol./Sky) stejný čas
3. Albasini (Švýc./Orica)
4. Haas (Austr./Dimension Data)
5. Rojas (Šp./Movistar)
6. Henao (Kol./Sky) všichni -10
66. Vakoč (ČR/Quick-Step) -7:30
126. Kreuziger (ČR/Orica) -12:11
Štybar (ČR/Quick-Step) nedokončil
Sisr (ČR/CCC) nedokončil
ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika