Rubriky:

Cyklistika

Bikerka Němcová je po operaci, není jisté, zda se vrátí na kolo

26. května 2017 16:40 - Ostrava

Bikerka Tereza Němcová podstoupila operaci, aby vyřešila dlouhodobé potíže s nedokrvováním pravé nohy kvůli špatnému průchodu krve břišní tepnou a následnou trombózu. Bývalou juniorskou mistryni světa v cross country a evropskou šampionku v maratonu horských kol čeká přibližně měsíc a půl dlouhá rekonvalescence, po níž se bude moci vrátit k běžnému životu. Zatím ale není jasné, zda ještě bude závodit.

 

Michal Červený/mtbs.cz

"Půldruhého měsíce jsem nevěděla, proč mi ze dne na den přestala fungovat při sebemenší zátěži noha. Lítala jsem po doktorech a všechny cesty se ukázaly být slepé. Nakonec až druhý pokus na sonografii vyšel. Našli mi zúženou břišní tepnu. Vyšetření magnetickou rezonancí pak prokázalo sedm centimetrů bez průtoku krve břišní tepnou," popsala Němcová z nemocnice na svém facebookovém profilu.

Potíže s tepnou vedly nakonec až k trombóze. "Mé tělo si za poměrně dlouhou dobu, kdy tento problém neustálým drážděním vznikal, vybudovalo silné kolaterály (postranní větve), takže jsem s tím dlouho fungovala, než mi to ucpala sraženina," uvedla Němcová, za svobodna Huříková.

Hodně mi píšete, proč takový zákrok. Půl druhého měsíce jsem nevěděla proč mi ze dne na den přestala fungovat při...

Zveřejnil(a) Tereza Němcová-Huříková dne 26. květen 2017

"Zprvu jsme si mysleli, že na vině budou plotýnky a nějaký skřípnutý nerv, ale to bylo v pořádku. Další variantou byl zánět a kortikoidová injekce, která ale problém také nevyřešila. Nepomáhalo nic, až pan Pernica, který měl na starosti třeba Ondru Banka, nás poslal na CT žil a tepen. Až na základě toho se na vše přišlo. Stěna aorty, která vypadala na první pohled zdravě, byla opravdu hodně zbytnělá," řekl ČTK manažer a manžel třicetileté bikerky Pavel Němec.

Připustil, že ještě noc před operací nebylo úplně jasné, co se vlastně bude během zákroku dít. "Pan primář Mazur sám přiznal, že musel nějakou dobu ležet v knížkách a zvažovat, jaké bude pro Terezu nejlepší řešení i s ohledem na její budoucnost. Nakonec došlo k tomu, že část aorty byla během operace nahrazená žílou ze stehna," přiblížil Němec.

Nejdůležitější nyní je zhojení dvanácticentimetrové jizvy, kterou má účastnice olympijských her v Pekingu na břiše. "A stejně dlouhá je i jizva na vnitřní straně stehna, odkud bylo třeba žílu vzít," řekl Němec.

Cyklistka se snaží brát vše statečně, i když není jisté, zda bude pokračovat v kariéře. "I když věděla, co ji čeká za martyrium, je to pro ni velká úleva, že se konečně přišlo na příčinu těch potíží. Časem by měla mít možnost normálně sportovat, zda to bude včetně návratu do profesionálního sportu, se teprve uvidí. Na to je ještě brzy," uvedl Němec.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika