Rubriky:

Cyklistika

Biker Kulhavý dojel na MS v maratónu pátý

25. června 2017 14:48 - Singen

Olympijský vítěz z Londýna 2012 Jaroslav Kulhavý dojel na mistrovství světa v maratonu horských kol pátý. Závod v německém Singenu vyhrál Rakušan Alban Lakata, jenž ideálně oslavil dnešní 38. narozeniny.

 

Michal Červený

Maratónský mistr světa z roku 2014 Kulhavý po 98 kilometrech prohrál těsně spurt o čtvrté místo s nizozemským cyklokrosařem Mathieum van der Poelem. Oba byli členy čtyřčlenné skupiny, jež dojela 2:42 minuty za triem nejrychlejších.

"První kolo byla taková 'loktovačka'. Byla tam spousta nástupů, já se snažil držet vepředu, ale nebylo to vůbec jednoduché. Pak ve druhém kole se to uklidnilo a odjeli jsme v šesti sedmi lidech," přiblížil Kulhavý.

"Před tím nejtěžším stoupáním mi tam pak ale odjela skupinka a já to de facto nezachytil ani v tom nejdelším kopci, kdy kluci jeli fakt tempo a já tam zůstal s Holanďanem, který mě samozřejmě nestřídal, protože vepředu byl Van der Poel," dodal Kulhavý.

Právě tam nabral rozhodující ztrátu, s níž podle jeho slov už nešlo nic udělat. "Vpředu byl navíc Lakata, který jezdí ty roviny stejně jako já, takže ani na rovinách nebyla šance, abych se docvakl. To byla asi jediná chyba, kterou jsem udělal. Jediná věc, co jsem mohl udělat líp, abych byl úplně na čele," mrzelo Kulhavého, maratonského mistra světa z roku 2014.

Lakata slavil třetí zlato

Lakata se stal světovým šampiónem v maratónu po letech 2010 a 2015 potřetí v kariéře. Oplatil loňskou porážku Portugalci Tiagu Ferreirovi, jenž dnes skončil druhý s odstupem jedné sekundy. Ve stejném čase dojel na bronzové pozici Rakušan Daniel Geismayer.

Druhým nejlepším Čechem byl devátý Matouš Ulman, loni bronzový Kristián Hynek obsadil 38. pozici.

V závodě žen, které jely 80 kilometrů, se radovala úřadující světová šampiónka v olympijském cross country z loňského MS v Novém Městě na Moravě Dánka Annika Langvadová. Ve finiši měla více sil než pětačtyřicetiletá Němka Sabine Spitzová. Třetí skončila s odstupem osmi sekund další biková legenda, jen o rok mladší Norka Gunn-Rita Dahleová-Flesjaová.

České reprezentantky při premiéře na maratonském MS skončily v úvodu třetí desítky: Johana Kolašínová dojela jednadvacátá, Jitka Škarnitzlová hned za ní. Obě měly ztrátu na vítězku přes osm a půl minuty.

Mistrovství světa v maratónu na horských kolech v Singenu (Německo):
Muži (98 km):
1. Lakata (Rak.) 3:17:25
2. Ferreira (Port.)
3. Geismayr (Rak.) oba -1
...5. Kulhavý -2:42
9. Ulman -3:49
12. Rauchfuss -4:56
23. Novák -6:34
28. Boudný -7:49
35. Adel -10:13
38. Hynek (všichni ČR) -11:25.
Ženy (80 km):
1. Langvadová (Dán.) 3:06:50
2. Spitzová (Něm.) -1
3. Dahleová-Flesjaaová (Nor.) -8
...21. Kolašínová -8:34
22. Škarnitzlová (obě ČR) -8:35
ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika