Rubriky:

Cyklistika

Privilegovaný Froome! Počtvrté králem Tour

23. července 2017 21:58 - Paříž/Praha

Radost si zkazit nenechal. Přestože Christopher Froome pečetil čtvrtý triumf na Tour de France, nejprestižnějším cyklistickém závodě planety, musel přetrpět pískot. I tak byl britský závodník týmu Sky po časovce v Marseille s vidinou nedělního defilé v Paříži rozesmátý od ucha k uchu.

Video již není dostupné

sntv

„Cítím se naprosto úchvatně," přesvědčoval dvaatřicetiletý závodník. Do sobotní etapy v podobě 22,5 kilometru dlouhé časovky vjížděl s náskokem třiadvacet vteřin. Ale boj s chronometrem zvládnul s přehledem. Zajel třetí nejrychlejší čas. A byť na něj diváci v cílovém prostoru na fotbalovém stadiónu pískali, Froome zářil.

Měl jistotu, že po letech 2013, 2015, 2016 ovládne Tour i v roce 2017. „Když jsem vycítil naději, že mohu jet na celkové pořadí, snil jsem o triumfu. Bylo pro mě ohromující, když jsem se pak stal poprvé vítězem Tour. A když jsem o dva roky později vyhrál podruhé, bylo to neuvěřitelné," vzpomínal Froome, jehož po prvním vítězství v roce 2014 o šanci na obhajobu připravil pád, při němž si zlomil ruku.

„Velkou výzvou se stala obhajoba. Byl to můj motiv, můj motor," přiznal Froome, s čím se vracel na start v roce 2016. „Letos mě zase hnala možnost ovládnout závod třikrát v řadě," vysvětloval po sobotní časovce v Marseille, kde zpečetil triumf v letošním ročníku. Nyní se v historických tabulkách osamostatnil se čtyřmi výhrami za kvartetem legend, které slavnou etapovou bitvu ovládly pětkrát. Na Francouze Hinaulta s Anquetilem, Belgičana Merckxe a Španěla Induraina bude mít šanci se dotáhnout v příštím roce.

„Je pro mě čest být zmiňován v jedné větě s takovými velikány Tour," zalykal se štěstím Froome. „Vnímám to jako velmi privilegovanou pozici," prohlásil borec opírající se o excelentní podporu týmu Sky a pokoru všech parťáků.

I sám však prošel od prvního triumfu výraznou proměnou. „Každý rok se učím a rozvíjím jako jezdec. Myslím, že jsem úplně jiný než při prvním triumfu. Výrazně jsem zlepšil umění sjezdů. Lépe řeším pozici v pelotonu. Určitě mám ale velké mezery v taktice," přemítal Froome.

K triumfu na 104. ročníku mu pomohl klid, který mu dodalo prodloužení kontraktu s týmem Sky až do konce roku 2020, navíc si vymínil absolutní mediální volno během dvou dnů, kdy jezdci na Tour odpočívají. „Tisková konference není přínosem z hlediska regenerace. A mám pocit, že šlo o velký přínos," říkal Froome.

„Je úplně normální, že na mě lidé pískali a bučeli, když byl druhý Francouz a dojezd etapy byl v Marseille na fotbalovém stadiónu. Neberu si to nijak osobně," usmál se před tradičním vítězným přípitkem šampusem v sedle kola s Vítězným obloukem za zády.

Radek Malina, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Cyklistika