Rubriky:

Cyklistika

Rozhodly centimetry! Sagan se hnal pro zlatý hattrick, Štybar se také držel v popředí

24. září 2017 16:48 - Bergen
(Aktualizováno: 24. září 2017 19:26)

Zdeněk Štybar dojel v silničním závodě na mistrovství světa v cyklistice čtrnáctý. Mistrem světa v norském Bergenu se stal potřetí za sebou Slovák Peter Sagan. Vyhrát třikrát v řadě se mu podařilo jako prvnímu jezdci v historii.

Video již není dostupné

sntv

Po 267,5 kilometru a šesti a půl hodinách v sedle se rozhodovalo ve spurtu. Ještě krátce před cílem atakoval Štybar, který jel v pozici lídra české šestice, medailové příčky, jenže nakonec se neudržel v první desítce. I tak dosáhl na nejlepší české umístění za posledních 15 let od 11. místa Jána Svorady v Heusden-Zolderu na MS 2002. Roman Kreuziger dokončil závod na 49. pozici.

„Věděl jsem, že abych uspěl, musím tam najet na třetí nebo čtvrté figuře. Tu pozici jsem měl, ale na spurt už mi chyběly lepší nohy," prozradil po dojezdu Štybar.

Se Štybarem vydržel z krajanů nejdéle Roman Kreuziger, dobře si počínali i Bárta s Polnickým. „V závodě jsme udělali maximum, co jsme mohli. Od začátku jsme převzali iniciativu, byli jsme vidět. Ukázali jsme, že se toho nebojíme. Když to rozjeli Holanďani, ztratili jsme Pepu. Vpředu jsme v tom finále byli hlavně s Romanem, který jel výborně," popisoval.

Český tým absolvoval závod v sestavě Zdeněk Štybar, Roman Kreuziger, Petr Vakoč, Jan Bárta, Jiří Polnický a debutant Josef Černý. Ten odváděl během závodu skvělou práci. „Jel neuvěřitelně. Na špici balíku se skoro pořád točil s Julienem Vermotem, který odtáhl celou Tour de France. Pepa to tam zvládal, jako by se nechumelilo. Udělal mi obrovskou radost a určitě to nakoplo celý tým," chválil v cíl kolegu Zdeněk Štybar.

„Nakonec jsem tam pracoval skoro 200 kilometrů. Když to čtyři kola před cílem zrychlilo, už jsem neměl síly, ale jsem spokojený. Snažil jsem se, aby mohli být naši kluci co nejvíc schovaní," popsal Josef Černý.

Šampión se v cíli omlouval

Sagan se radoval po velmi těsném souboji s domácím Alexandrem Kristoffem, kterého předstihl na cílové pásce o pár centimetrů. Sedmadvacetiletý rodák ze Žiliny se tak zapsal jedinečným způsobem do historie. Bronz získal Australan Michael Matthews před Italem Matteem Trentinem, pátý byl Brit Ben Swift.

"Je to neuvěřitelné. Omlouvám se, že jsem porazil Alexandra, který tady závodil doma. Je mi to líto, ale já jsem šťastný, že jsem znovu vyhrál. A samozřejmě je to něco mimořádného. Nezmění to asi nic ve světě jako takovém, ale pro mě jde o něco velmi krásného. Byl to pro mě ten nejtěžší šampionát z těch, které jsem dokázal vyhrát," řekl v cíli Sagan, jenž triumfoval poprvé v Richmondu 2015 a loni navázal v Dauhá.

Trať hromadného závodu začala 40 kilometry k devatenáctikilometrovému okruhu, na němž čekalo peloton, jenž čítal takřka dvě stovky závodníků, dalších 12 kol. Pozitivem pro jezdce bylo, že vzaly za své dřívější předpovědi o tom, že se pojede v chladnu a za deště.

Hned na začátku se vydala do úniku devítičlenná skupina, jež však svým složením jezdců s trojcifernými startovními čísly nebyla pro favority vážnou hrozbou. I proto se její náskok poměrně brzy vyšplhal až přes deset minut. Další nárůst už ale nechtěl dopustit český tým a dlouhé desítky kilometrů poté určoval tempo hlavní skupiny.

Po poklidném dostižení uprchlíků přišlo ještě několik pokusů o útok. Tím nejzajímavějším byla snaha silné dvojice Julian Alaphilippe (Francie), Giovanni Moscon (Itálie), kteří zkusili štěstí v posledních kilometrech, přesto došlo na očekávaný hromadný finiš, což byla voda na Saganův mlýn. Jezdec stáje Bora-Hansgrohe vyhrál i přes nedávnou krátkou nemoc, kvůli níž vynechal týmovou časovku.

Jedna z nejzářivějších hvězd současné cyklistiky Sagan patřil před šampionátem do šestice jezdců, kteří dokázali obhájit titul. Dnes se dotáhl na kvarteto Alfredo Binda (1927, 1930, 1932), Rik van Steenbergen (1949, 1956, 1957), Óscar Freire (1999, 2001, 2004) a Eddy Merckx (1967, 1971, 1974) s třemi prvenstvími.

Nikdo z nich ale nedosáhl na čistý zlatý hattrick. Sagan dorovnal Merckxovu bilanci tří zlatých medailí, Binda, Van Steenbergen a Freire mají ve sbírce shodně ještě bronz.

Mistrovství světa v silniční cyklistice v Bergenu (Norsko) - závod s hromadným startem:
Muži (267,5 km):
1. P. Sagan (SR) 6:28:11
2. Kristoff (Nor.)
3. Matthews (Austr.)
4. Trentin (It.)
5. Swift (Brit.)
6. Van Avermaet (Belg.)
7. Albasini (Švýc.)
8. Gaviria (Kol.)
9. Lucenko (Kaz.)
10. Alaphilippe (Fr.)
...
14. Štybar (ČR) všichni stejný čas
49. Kreuziger -2:32
80. J. Bárta (ČR) -3:13
128. Polnický (ČR) -11:53
Černý, Vakoč (ČR) oba nedokončili.
ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika