Rubriky:

Cyklistika

Junior Kopecký bral na ME cyklokrosařů v Táboře stříbro, Nosková slaví bronz

5. listopadu 2017 11:03 - Tábor
(Aktualizováno: 5. listopadu 2017 15:35)

Cyklokrosařka Pavla Havlíková dojela v závodě elitní ženské kategorie na mistrovství Evropy v Táboře na desátém místě, když ve finiši předčila Karlu Štěpánovou. Mezi muži bral Micheal Boroš sedmé místo. Cinklo to alespoň v juniorech. Tomáš Kopecký si dojel pro stříbro. V závodu žen do 23 let získala další cenný kov pro český tým třetí Nikola Nosková. Třiadvacítka mužů byla naopak zklamáním pro Adama Ťoupalíka, jeden z favoritů skončil až jedenáctý.

 

Michal Červený

Boroš se po celý závod pohyboval ve skupince pronásledovatelů vedoucího nizozemského dua. Za bronzem nakonec zaostal o šest vteřin. Mathieu van der Poel vystřelil za zlatem hned v úvodních metrech a postupně navyšoval náskok, takže v cíli si svůj triumf mohl náležitě vychutnat.

Dvaadvacetiletý Mathieu van der Poel, mezi jehož soupeře patřil ve čtyřicítce dalších závodníků i o necelé tři roky starší bratr David, tak potvrdil, že se mu na jihu Čech daří. V Táboře si na šampionátu v roce 2015 dojel i pro svůj první titul mistra světa v elitní kategorii.

Na evropský trůn nizozemský jezdec usedl po loňském stříbru v Pontchateau a nechal za sebou dosavadní šampiony od návratu elitní kategorie do programu ME. Van der Haar triumfoval před dvěma lety v nizozemském Huijbergenu, Aerts se z prvenství radoval loni.

Havlíkové prý chyběl kousek štěstíčka i lepší nohy

Čtyřiatřicetiletá Havlíková, držitelka evropského stříbra z ME v německém Lorschi před třemi lety, měla v osmadvacetičlenném startovním poli na vítězku ztrátu minutu a 40 vteřin.

"Dneska chyběl k lepšímu výsledku asi kousek štěstíčka, ale i lepší nohy. Měla jsem pocit, že mám krizi od začátku až do konce. Ale jsou i takové dny a jeden takový zrovna dneska přišel," uvedla Havlíková.

Zklamaná však nebyla. "Nesešlo se to, ale určitě jsem to nevzdala a bojovala, co to dá. Nedalo to na nějaké lepší příčky, ale zklamání není, dala jsem do toho úplně všechno," ujistila Havlíková.

V závěru pobavila diváky srdnatým soubojem se Štěpánovou o umístění v první desítce, který obě braly s velkým úsměvem. "Udělaly jsme alespoň trošičku show pro lidi," podotkla Havlíková.

Cantová slavila třetí evropský primát po zlatých medailích z let 2014 a 2015 díky lépe zvládnutému spurtu proti Nizozemce Lucindě Brandové, která byla druhá i loni. Z bronzu se radovala Italka Alice Maria Arzuffiová.

"V závěru to bylo hodně rychlé a já jsem strašně šťastná, že jsem vyhrála," pochvalovala si sedmadvacetiletá vítězka. Loni byla překvapivě až šestá, ale pak si letos koncem ledna spravila chuť premiérovým triumfem na MS v Lucemburku.

Belgičanka jezdila v čele od začátku závodu. Spolu s ní určovaly tempo Brandová a další Nizozemka Annemarie Worstová. Postupně se k nim ještě stihla dotáhnout Arzuffiová, a jak se ukázalo, vysloužila si díky tomu medaili, neboť Worstová začala ztrácet.

"Byl to opravdu těžký závod, i když jsem byla překvapená, že jsme pak zůstaly jen dvě na ten boj o zlato, když každým kolem někdo odpadával," přiznala Cantová, která má z MS ve sbírce i stříbro a dva bronzy.

Kopeckého mrzel neúspěšný spurt

Osmnáctiletý Kopecký přes neúspěšný spurt o prvenství dosáhl největšího úspěchu v kariéře. Do cílové rovinky vjel jako druhý a už se nedokázal dostat přes Rouillera, s nímž strávil většinu závodu v čele. Pro bronz si s menším odstupem dojel Brit Ben Tulett.

"Chtěl jsem samozřejmě vyhrát. Prohrát ve spurtu, když jste tomu tak blízko, je samozřejmě škoda. Ale je úžasné, že jsem dosáhl na medaili, která byla mým cílem," uvedl Kopecký.

Dalším v pořadí z osmičky Čechů na startu byl se ztrátou necelých dvou minut osmnáctý Jakub Ťoupalík.

Všestranná Nosková potvrdila svůj velký potenciál. Aktuálně nejlepší česká silničářka - kromě rychlobruslařské hvězdy Martiny Sáblíkové - a úřadující domácí šampiónka ze silničního závodu i časovky kontrolovala od začátku dění v popředí pelotonu.

Přestože se občas potýkala s technikou, přidala další velký úspěch v terénu po stříbru v belgickém Heusden-Zolderu na MS 2016. Do nejlepší desítky se vešly i sedmá Magdalena Mišoňová a desátá Adéla Šafářová. Vyhrála Italka Chiara Teocchiová, která tak obhájila loňský titul z Pontchateau, před Belgičankou Laurou Verdonschotovou.

"Ještě v nájezdu do depa jsem doufala, že závod dotáhnu do spurtu, ale pak už mi chyběly síly. Za medaili jsem ale hrozně moc ráda a beru ji, i když ten titul byl blizoučko," prohlásila Nosková.

Adam Ťoupalík se v kategorii mužů do 23 let dlouho držel v početné vedoucí skupině, ale napravování vlastních chyb ho s blížícím se koncem stálo příliš mnoho sil. Z titulu se po dramatickém finiši radoval Belgičan Eli Iserbyt, který u hrazení hodně zúžil cestu za zlatem Britu Thomasi Pidcockovi. Podle rozhodčích ale pravidla neporušil. Bronz získal Sieben Wouters z Nizozemska.

Táborský rodák Ťoupalík dojel jedenáctý se ztrátou 35 vteřin na vítěze. "Spokojený samozřejmě nejsem, chtěl jsem na pódium, ale dnes jsem na nejlepší nestačil. To se nedá nic dělat," uvedl zklamaný Ťoupalík, jenž měl během závodů několik potíží včetně pádu. "Udělal jsem několik chyb a pak už jsem tu díru nezvládl zalepit. Dnes na lepší výsledek prostě nebylo," litoval Ťoupalík.

Mistrovství Evropy v cyklokrosu v Táboře:
Muži do 23 let:
1. Iserbyt (Belg.) 53:19
2. Pidcock (Brit.) stejný čas
3. Wouters (Niz.) -7
...11. A. Ťoupalík (ČR) -35
23. Mayer -2:54
24. Jelínek -2:56
26. Vaníček -3:24
29. Březina -3:56
30. Šulc -4:00
35. Kunt -5:14
38. Honzák (všichni ČR) -7:15
Junioři:
1. Rouiller (Švýc.) 39:16
2. Kopecký (ČR) -2
3. Tulett (Brit.) -8
...18. J. Ťoupalík -1:55
24. Schierl -2:22
26. Říman -2:27
28. J. Hník -2:28
29. Ježek -2:30
31. Mikšaník -2:33
35. Tomášek (všichni ČR) -2:55
Ženy do 23 let
1. Teocchiová (It.) 35:36
2. Verdonschotová (Belg.) stejný čas
3. Nosková -4
...7. Mišoňová -36
10. Šafářová -57
13. Czeczinkarová -1:12
21. Švihálková -1:57
26. Ungermanová -2:25
27. Bajgerová -2:44
28. Švecová (všechny ČR) -2:52
ženy elite
1. Cantová (Belg.) 41:57
2. Brandová (Niz.) stejný čas
3. Arzuffiová (It.) -15
10. Havlíková (ČR) -1:40
11. Štěpánová (ČR) -1:40
21. Kuntová (ČR) -4:26
26. Mikulášková (ČR) -6:27
muži elite
1. M. Van der Poel (Niz.) 57:37
2. Van der Haar (Niz.) -23
3. Aerts (Bel.) -1:26
7. Boroš (ČR) -1:32
18. Nesvadba (ČR) -3:02
21. Paprstka (ČR) -3:19
29. Petruš (ČR) -4:28
34. Škarnitzl (ČR) -5:18
35. Bína (ČR) -5:33
36. Hekele (ČR) -6:25
37. Malík (ČR) -1 kolo
ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika