Vinokurov pohlídal celkové vítězství na Vueltě

MADRID

Kazašský cyklista Alexandr Vinokurov vyhrál poprvé v kariéře Vueltu. Na celkovém triumfu lídra stáje Astana nic nezměnila ani nedělní 21. etapa s cílem v Madridu, kde zvítězil německý veterán Erik Zabel.

Vinokurov si dnes na městském okruhu španělskou metropolí podle očekávání udržel náskok 1:12 minuty v průběžném pořadí před druhým Alejandrem Valverdem ze Španělska. O další dvě minuty zpět byl vítězův krajan a stájový kolega Andrej Kašečkin.

Stříbrný olympijský medailista ze Sydney Vinokurov se tak stal teprve druhým neevropským vítězem v historii Vuelty, jež se kolem Španělska jezdí od roku 1935. Prvním byl Luis Herrera z Kolumbie před devatenácti lety.

Ve zlatém trikotu vedoucího muže závodu jezdil Vinokurov od středy, kdy definitivně zlomil odpor Valverdeho ve stoupání na Alto de Monachil. V dalších etapách pak náskok postupně zvyšoval a celkový triumf potvrdil vítězstvím v sobotní časovce. Dlouholetý člen německého týmu T-Mobile vyhrál na letošní Vueltě tři etapy a chce se prosadit ještě příští týden na mistrovství světa v Salcburku.

Na startu závěrečné etapy se dnes objevil i Floyd Landis, jemuž hrozí odebrání titulu z Tour de France kvůli dopingu. Americký cyklista se byl ve Španělsku podle svých slov poradit s právníky a také podat naposledy ruku dnes již bývalým kolegům z týmu Phonak, jenž ho po jeho dopingovém nálezu propustil. Landis jakékoli pochybení popírá.

Nejlepším vrchařem letošní Vuelty se stal domácí Egoi Martinez, zatímco obrovitý Nor Thor Hushovd tradičně kraloval bodovací soutěži. Týmové hodnocení vyhrála americká stáj Discovery Channel, jejíž nejlepší jezdec Thomas Danielson obsadil v konečném pořadí šesté místo.

Vuelta - 21. etapa (150 km)
1. Zabel (Něm.) 3:40:47, 2. Hushovd (Nor.), 3. Clerc (Švýc.), 4. Förster (Něm.), 5. O'Grady (Austr.), 6. Ventoso (Šp.), 7. Rodriguez (USA), 8. Velo, 9. Corioni, 10. Vigano (všichni It.) všichni stejný čas.
Průběžné pořadí
1. Vinokurov (Kaz.) 81:23:07, 2. Valverde (Šp.) -1:12, 3. Kašečkin (Kaz.) -3:12, 4. Sastre -3:35, 5. Gomez Marchante (oba Šp.) -6:51, 6. Danielson (USA) -8:09, 7. Sánchez (Šp.) -8:29, 8. Karpec (Rus.) -10:36, 9. Beltran -10:47, 10. Perez (oba Šp.) -11:32.