Stenson se ve čtyřiceti dočkal prvního velkého triumfu

Ayrshire

Švédský golfista Henrik Stenson vyhrál British Open a ve 40 letech má první titul z majoru. Na hřišti Royal Troon ve Skotsku porazil Američana Phila Mickelsona o tři rány. Jejich dramatický souboj gradoval v posledním kole, v němž Stenson zahrál osm ran pod par a celkovým výsledkem -20 se postaral o nový rekord turnaje.

Švédský golfista Henrik Stenson vyhrál British Open a ve 40 letech má první titul z majoru.

"Chtěl bych poděkovat Philovi za fantastický souboj, bylo jasné, že to ani na okamžik nevzdá. Oba jsme hráli skvěle a já jsem rád, že jsem z toho vyšel jako vítěz," řekl Stenson.

Mickelson si mohl jen postesknout, že mu k prvenství nepomohlo ani 65 ran v posledním kole. "Takový výsledek na to na majoru obvykle stačí," prohlásil šestačtyřicetiletý Američan, který už na turnajích nejvyšší kategorie triumfoval pětkrát.

Před Stensonem, šestým hráčem světového žebříčku, ještě turnaj kategorie major nikdy nevyhrál žádný golfista ze Skandinávie. V polovině 145. British Open vedl Mickelson, ale třetí kolo vyšlo lépe Švédovi a vzhledem k velkému náskoku před soupeři bylo jasné, že se v nedělním finále rozhodne jen mezi nimi.

Před třemi lety v Muirfieldu bylo pořadí opačné, o tři rány tehdy vyhrál Mickelson a získal slavný Klaretový džbán. Tentokrát si trofej a prémii 1,4 milionu eur odnesl Stenson, který o jednu ránu vylepšil turnajový rekord Tigera Woodse z roku 2000.

"Být druhý je pokaždé zklamání. Ale jsem rád, že zvítězil právě Henrik, můj přítel a opravdový šampion. Věděl jsem, že mu majory sedí, že jednou určitě vyhraje. Jen jsem netušil, že to bude na můj úkor," poznamenal Mickelson.

Třetí místo obsadil s propastným odstupem 14 ran za vítězem další Američan J.B. Holmes. Ze skupiny největších favoritů dopadl nejlépe pátý Rory McIlroy, vítěz US Open Dustin Johnson skončil devátý a lídr světového žebříčku Jason Day byl až dvaadvacátý.

British Open, golfový turnaj kategorie major ve skotském Ayrshire (dotace 9,3 miliónu dolarů, par 71):