Zabystřan získal poprvé body ve Světovém poháru

Wengen

Český lyžař Jan Zabystřan získal poprvé body ve Světovém poháru. Osm dní před 21. narozeninami obsadil ve Wengenu po povedeném slalomu 27. místo v kombinaci. Druhé vítězství v kariéře vybojoval Rakušan Marco Schwarz, na stupně vítězů jej doprovodili loňský vítěz závodu ve švýcarském středisku Victor Muffat-Jeandet a další francouzský slalomář Alexis Pinturault. Druhý Čech na startu Ondřej Berndt na 34. místě na body nedosáhl, klasifikováno bylo 35 lyžařů z 51.

Rakušan Marco Schwarz během kombinačního slalomu ve Wengenu.

Zabystřan zvládl skvěle úvodní slalom. Při teprve pátém startu v SP a s číslem 45 výborně projel prostřední pasáž a dvanáctým časem položil základ úspěchu. Na třiadvacetiletého Schwarze, který na Nový rok ovládl městský slalom v Oslu, ztratil 2,58 sekundy. Ve sjezdu už Zabystřan patřil k nejpomalejším, ale umístění v bodované třicítce udržel. Celkově za Schwarzem zaostal o 4,85 sekundy.

Medailisté zůstali stejní jako po slalomové části, jen oba Francouzi si pořadí prohodili. Suverénně nejrychlejší sjezdař Vincent Kriechmayr z Rakouska poskočil z 25. místa na deváté.

"Moc jsem s vítězstvím nepočítal, protože sjezdaři neměli velkou ztrátu. Ale ve sjezdu jsem docela zariskoval a naštěstí to vyšlo," radoval se slalomář Schwarz, jenž na vypůjčených sjezdových lyžích zajel čtrnáctý čas.

Další alpskou kombinaci pojedou muži až na únorovém mistrovství světa v Aare. V rámci SP se pak uskuteční už jen na konci února v Bansku a může to být jedna z posledních kombinací v historii. Tradičnímu závodu totiž hrozí vyřazení z olympijského programu, kde byl poprvé v roce 1936, a také z kalendáře Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace plánuje dávat více prostoru paralelním závodům, které jsou atraktivnější pro televizní přenosy.