Ledecká skončila předposlední! Něco bylo s lyží, hledá příčiny fiaska kouč

Naladění na světový šampionát se moc nepovedlo. Lyžařka Ester Ledecká v Garmisch-Partenkirchenu po pádu v sobotním super-G skončila ve sjezdu po chybě předposlední čtyřiatřicátá. Závod z bezpečnostních důvodů nejelo posledních deset startujících.

Ester Ledecká ve sjezdu v Garmisch Partenkirchenu.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Ferstl v Kitzbühelu navázal na otce

Poprvé v kariéře se radovala z výhry v seriálu SP Rakušanka Stephanie Venierová. O 25 setin zpět skončila Italka Sofia Goggiaová, která se tak po vážném zranění kotníku vrátila úspěšně a včas před světovým šampionátem do špičky. K radosti domácího publika obsadila třetí místo Němka Kira Weidleová.

V závodu, často přerušovaném kvůli úpravám trati, jela Ledecká s desítkou. V první půlce sjezdu se pohybovala na mezičasech do dvacítky, ale v technické pasáži podjela v levotočivé zatáčce branku, skoro spadla a vyjela z ideální linie. Na trať se sice vrátila, výrazně ale zpomalila, dělala další chyby a na vítězku ztratila 4,38 vteřiny.

Zklamaná Ester Ledecká v Garmisch Partenkirchenu.

"Jsem moc ráda, že jsem tady mohla být. Je to další zkušenost, další závody," řekla Ledecká v nahrávce pro česká média, v které závod nekomentovala. Dlouho byla poslední, nakonec ještě hůře zajela Švýcarka Nathalie Gröbliová.

Vada materiálu?

Sjezdařský trenér olympijské vítězky v super-G Tomáš Bank byl z víkendu v německém středisku zklamaný. "Samozřejmě. Tohle vystoupení v Garmischi se nám moc nepovedlo. Doufám, že se nám vydaří poslední fáze přípravy a tam to bude lepší," řekl Bank v České televizi k šampionátu v Aare.

Bank se domníval, že pokažený sjezd mohla způsobit vada materiálu. "Zdravotně je (Ledecká) v pořádku, ale pokaždé, když zatáčela doleva, tak to bylo špatný. Myslím, že bylo něco s lyží. Jako kdyby jí to nedrželo," odhadoval.

Ledeckou nyní čeká přesun domů a dva dny volna. Pak už vyrazí do švédského střediska, aby se nachystala na mistrovství světa. "Už se tam moc těším. Doufám, že budeme mít šanci potrénovat rychlostky a i slalom se tam vleze, jestli budu hodná a kluci mi to dovolí. Věřím, že tam budou skvělé závody," řekla Ledecká, která má na šampionátu v plánu odjet superobří slalom, kombinaci a sjezd.

Závod organizátoři vzhledem k úpravám trati na sjezdovce Kandahar ukončili poté, co po pádu sjezd nedokončila Italka Federica Sosiová.

Německý sjezdař Josef Ferstl vyhrál superobří slalom v Kitzbühelu a ve Světovém poháru slaví druhý triumf kariéry. Druhého Francouze Johana Clareyho porazil o osm setin sekundy. Třetí skončil ve vyrovnaném závodu vítěz pátečního sjezdu Dominik Paris z Itálie.

Třicetiletý Ferstl se spustil na trať jako první a jeho čas nedokázal žádný ze soupeřů překonat. Po 40 letech tak navázal na otce Josefa Ferstla seniora, který na slavné sjezdovce Streif dokázal v letech 1978 a 1979 dvakrát vyhrát klasický sjezd.

Němec Josef Ferstl oslavuje triumf v super-G v Kitzbühelu.

"Šílené, je to brutálně těsné! Věděl jsem, že musím bojovat, tohle je Streif. Je jedno, co se stane, jsem šťastný," řekl krátce po své jízdě. Dosud jediný triumf slavil v prosinci 2017 rovněž v superobřím slalomu ve Val Gardeně, což bylo zatím zároveň také jeho jediné umístění na stupních vítězů.

Nejlepší z Rakušanů Vincent Kriechmayr se musel před domácím publikem spokojit se čtvrtým místem, i to mu však stačilo k posunu do čela průběžného hodnocení disciplíny. Za vítězem zaostal o 15 setin.