Další lyžařská legenda se loučí. Ještě jednu medaili a pak usedne slavný Nor k televizi

29. ledna 2019 06:55 - Kitzbühel/Praha

Ještě jedna placka a konec! Tečku za parádní kariérou chce hvězdný Nor Aksel Lund Svindal udělat symbolicky. Na místě, kde začal sbírat zlaté úspěchy. Loučit se chce po únorovém světovém šampionátu v alpském lyžování ve švédském Aare. Pak bude se závoděním definitivně konec. „Je to správné rozhodnutí,“ tvrdí dvojnásobný olympijský vítěz.

 

Profimedia.cz

Na svazích chtěli ještě chvíli mladší kolegy prohánět. Stále častější zranění jim to však nedovolí. S lyžováním tak brzy skončí dvě legendy, královna mezi ženami Lindsey Vonnová a hvězdný Aksel Lund Svindal. Zatímco Vonnová o svém odchodu do důchodu hovoří delší dobu, Svindal šokující novinku oznámil o víkendu během Světového poháru v Kitzbühelu.

Kvůli bolavému kolenu do závodů Svindal nenastoupil a vše směřuje jen k mistrovství světa, které startuje příští týden v Aare. Tady před dvanácti lety vybojoval norský lyžař své první dvě zlaté medaile ze světových šampionátů, když ovládl sjezd a obří slalom. Nyní by tady rád ukončil svou bohatou kariéru a nejlépe opět se zlatem na krku.

„Ze všeho nejdůležitější je pro mě postavit se na start v Aare s možností zvítězit. Tomu teď musím všechno podřídit," prohlásil Svindal s tím, že vynechá i Světový pohár o nadcházejícím víkendu v Garmisch-Partenkirchenu. „Připravím se na mistrovství světa a pak odejdu," uvedl na webu skiracing.com.

"Je to trochu divné, když ohlašuji konec. Přemýšlel jsem nad tím ale už délší dobu. Stále častěji se ozývají starší zranění a není jednoduché se vypořádat s extrémními podmínkami. I to urychlilo mé rozhodování,“ vysvětloval. „Cítím, že je to správné rozhodnutí. V určitém okamžiku přijde čas usednout na gauč a vychutnávat si závody jako televizní divák,“ uzavřel jeden z nejlepších lyžařů v historii.

Šestatřicetiletý Svindal se během své kariéry stal pětinásobným mistrem světa. V letech 2007 a 2009 získal velký křišťálový glóbus, když ovládl celkově Světový pohár. V roce 2010 na olympiádě ve Vancouveru vybojoval tři medaile, zlato v super-G, stříbro ve sjezdu a bronz v obřím slalomu, loni na olympijských hrách v Jižní Koreji vyhrál sjezd.

vk, Sport.cz, Právo

Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.