Živě

Ledecká na nejlepší nestačila. Krásné loučení Vonnové a bezkonkurenční obhajoba Štuhecové

10. února 2019 12:13 - Praha
(Aktualizováno: 10. února 2019 13:24)

Česká olympijská vítězka Ester Ledecká nezvládla na MS v Aare ideálně závod ve své letos nejlepší disciplíně - sjezdu, a strachovala se o to, aby se vešla do elitní dvacítky. Závod přinesl dva krásné příběhy. Obhajobu triumfu Slovinky Ilky Štuhecové a především nádhernou bronzovou rozlučku královny alpského lyžování - Lindsay Vonnové z USA. Mezi obě závodnice se trochu překvapivě vklínila Švýcarka Suterová.

Video již není dostupné

sntv

Na krátké trati, kdy závodnice dosahovaly času jen těsně nad minutu proběhl sjezd na mistrovství světa v Aare a napsal dva krásné příběhy. Bohužel ne ten se šťastným českým koncem. Ester Ledecká s číslem dvacet projela nevýrazně především vrchní část trati a skončila nakonec na průměrném sedmnáctém místě.

Kvůli mlze a silnému větru pořadatelé opět zkrátili trať zhruba o 500 metrů. Čtyřiatřicetiletá Vonnová na ni vyrazila hned jako třetí a díky skvěle zajeté spodní partii dlouho figurovala na prvním místě. Vítězka 82 závodů Světového poháru sice klesla na třetí příčku, ale celkově jedenáctou medaili z MS a olympijských her si už vzít nedala, což bylo po problémech, které ji v poslední sezoně provázely, velké překvapení. "Jela jsem naplno, srdcem. Taková prostě jsem a tohle je sen," zářila Američanka.

Osmadvacetiletá Štuhecová měla ze všech nejrychlejší horní pasáž a zopakovala sjezdařské zlato, což se na MS naposledy povedlo Švýcarce Marii Walliserové v roce 1989 ve Vailu. Mistryně světa z roku 2017 ze Svatého Mořice vynechala olympijskou sezonu kvůli přetrženým vazům v koleně, ale letos se vrátila ve velké formě. Vyhrála sjezd v italské Val Gardeně a dnes úspěšný comeback dovršila. "Jsem ráda, že byly férové podmínky a mohla jsem ukázat, co umím. Jela jsem rychle," řekla.

Švýcarka Corinne Suterová při závodě ve sjezdu na MS alpských lyžařů v Aare.

Marco Trovati, ČTK/AP

Pro Ledeckou zůstává v této sezoně nejlepším výsledkem ve sjezdu osmé místo z Cortiny d'Ampezzo. Ještě v polovině trati to vypadalo na první desítku, ale v závěru česká reprezentantka ztratila. Skončila sedmnáctá, tedy o dvě místa hůře než v kombinaci, ale o čtyři lépe než na předchozím MS.

"Byl to takový sprint a rozhodovala každá maličkost. S jízdou jsem spokojená. Myslím, že jsem udělala všechno, jak jsem měla naplánované. Nevím, kde jsem ztratila nejvíc, ale celkově jsem s jízdou spokojená a měla jsem z toho radost," řekla Ledecká po nejlepším českém výsledku ve sjezdu na světových šampionátech.

Závod se vůbec nepovedl favorizovaným Rakušankám, které kralují pořadí Světového poháru. Stephanie Venierová, před dvěma lety stříbrná, skončila o čtyři setiny pod stupni vítězů, Ramona Siebenhoferová a Nicole Schmidhoferová až na konci první desítky.

Američanka Lindsay Vonnová se loučí po svém posledním závodu kariéry, sjezdu na MS ve Švédsku.

Giovanni Auletta, ČTK/AP

Mistrovství světa ve sjezdovém lyžování v Aare (Švédsko):
Ženy - sjezd:
1. Štuhecová (Slovin.) 1:01,74
2. Suterová (Švýc.) -0,23
3. Vonnová (USA) -0,49
4. Vernierová (Rak.) -0,53
5. Mowinckelová (Nor.) -0,59
6. Delagová (It.) -0,62
7. Siebnehoferová (Rak.) -0,64
8. Gutová-Behramiová (Švýc.) -0,78
9. Tipplerová a Schmidhoferová (obě Rak.) obě -0,81
...
17. Ledecká (ČR) -1,17
nov, Sport.cz

Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.