Mým cílem není překonávat rekordy, reaguje na kritiku hvězdná lyžařka

11. února 2019 10:21 - Aare/Praha

Mohla vyhrát Mikaela Shiffrinová pět medailí na mistrovství světa v alpském lyžování v Aare? Otázka, která zůstane nezodpovězena, neboť třiadvacetiletá lyžařka oznámila, že bude závodit jen ve třech disciplínách. Kvůli svému rozhodnutí pak schytala výtky od konkurence. „Mým cílem nikdy nebylo překonávat rekordy,“ brání se americká hvězda.

 

Gabriele Facciotti, ČTK/AP

Mikaela Shiffrinová mohla podle Lindsey Vonnové na právě probíhajícím mistrovství světa v Aare získat pět zlatých medailí. Třiadvacetiletá lyžařka se však rozhodla zúčastnit jen super-G, které vyhrála, a poté slalomu a obřího slalomu. Sjezd a kombinační závod vynechala a někteří nechápou proč.

„Mohla vyhrát všechno,“ prohlásila Vonnová na webu latimes.com. „Jsem závodník a chci závodit v každém závodě, ve kterém můžu. Samozřejmě, že respektuji její rozhodnutí. Má ale potenciál a stoprocentně má na to, aby získala medaile ve všech pěti disciplínách. Takže tomu osobně nerozumím,“ dodala lyžařka, která se na světovém šampionátu loučí s kariérou.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 

I have to say, I’m flattered by some recent comments by Bode and Lindsey saying that they think I would have been a contender in 5 events this World Champs. However, as the one who has been trying to race in every discipline this season, and who has won in 5 disciplines this season alone, I can tell you that not a single one of those wins was “easy”. There is no such thing as an easy win. From the outside, people see the records and stats. As I have said, those numbers dehumanize the sport and what every athlete is trying to achieve. What I see is an enormous mixture of work, training, joy, heartache, motivation, laughs, stress, sleepless nights, triumph, pain, doubt, certainty, more doubt, more work, more training, surprises, delayed flights, canceled flights, lost luggage, long drives through the night, expense, more work, adventure, and some races mixed in there. I don’t have the Slalom and GS season titles in the bag, and I don’t have the Slalom or GS World Champs medals in the bag either. The girls are competitive and it’s a fight, every single race. Everyone has their sights set on gold, so to think that I could come in and waltz away with 4 or 5 medals would be a wild miscalculation and honestly disrespectful to the talent and ability of the other athletes, and how much work they have also put into their skiing. At 23, I’m still understanding my full potential as well as my limitations. But I have definitely learned not to let hubris dictate my expectations and goals. My goal has never been to break records for most WC wins, points or most medals at World Champs. My goal is to be a true contender every time I step into the start, and to have the kind of longevity in my career that will allow me to look back when all is said and done and say that – for a vast majority of the duration of my career – I was able to compete and fight for that top step rather than being sidelined by getting burnt out or injured from pushing beyond my capacity. It is clear to me that many believe I am approaching my career in a way that nobody has before, and people don’t really understand it. But you know what?! That is completely fine by me, because I am ME, and no one else.

Příspěvek sdílený Mikaela Shiffrin ⛷💨 (@mikaelashiffrin),Úno 9, 2019 v 7:07 PST

Nechápe to úplně ani legendární Bode Miller. „Skupina kolem ní rozhoduje o tom, co je pro ni nejlepší. Není na mně, abych to kritizoval, ale na jejím místě bych určitě závodil," uvedl bývalý lyžař. Co na to Shiffrinová? „Lichotí mi, že si Lindsey a Bode myslí, že bych mohla o medaile bojovat v pěti disciplínách," napsala úspěšná lyžařka na sociálních sítích.

„Každopádně jako lyžařka, která v této sezoně startovala v každé disciplíně a ve všech pěti dokázala vyhrát, vám chci říci, že žádné vítězství nebylo snadné. Žádná výhra není lehká. Lidé vidí jen rekordy a statistiky. Tahle čísla ale dehumanizují sport a to, čeho chce každý sportovec dosáhnout,“ vysvětlovala dál.

„Nemám zaručená vítězství ve slalomu a obřím slalomu ve Světovém poháru, ani na mistrovství světa. Soupeřky jsou kvalitní. Každá chce zlato a myšlenka, že přijedu a odjedu s pěti medailemi, je divoká a by byla známkou neúcty k ostatním. Mým cílem nikdy nebylo překonávat rekordy v počtu vítězství ve Světovém poháru, nebo v počtu zisku medailí na mistrovství světa,“ přiznala úspěšná závodnice.

"Nechci končit s pocitem, že jsem vyhořela, protože jsem jela příliš mnoho závodů, nebo s tím, že jsem zraněná, protože jsem šla nad svůj limit. Až se ohlédnu za svou kariérou, chci vidět, že jsem lyžovala v nejlepší formě,“ uzavřela Shiffrinová, kterou na světovém šampionátu čeká ještě slalom a obří slalom.

vk, Sport.cz, Právo

Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard


MS v hokeji 2021

85. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.