Norská běžkyně Johaugová na MS rozdrtila konkurenci. Mezi muži triumfoval její krajan Röthe

Seefeld

Norská běžkyně na lyžích Therese Johaugová deklasovala na mistrovství světa v Seefeldu soupeřky ve skiatlonu na patnáct kilometrů. Druhou v cíli krajanku Ingvild Östbergovou porazila skoro o minutu. Čtvrtý titul pro Norsko na šampionátu v Rakousku získal v závodu mužů na 30 kilometrů Sjur Röthe.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Norská běžkyně Johaugová na MS deklasovala zbytek startovního pole.Video: sntv

Třicetiletý Nor v těsném finiši v cílové rovince porazil o jednu desetinu sekundy Alexandra Bolšunova z Ruska a vybojoval první individuální zlato v kariéře. Bronz získal další Nor Martin Johnsrud Sundby. Mezi ženami skončila třetí Ruska Natalia Něprjajevová.

Nejlepší z českých reprezentantek byla osmadvacátá Petra Nováková, hned za ní doběhla Kateřina Razýmová. Adam Fellner skončil v závodě na 15 km klasicky a 15 km volnou technikou na 51. místě. Za vítězem zaostal o více než sedm minut. Petr Knop doběhl o dvě příčky za ním.

Třicetiletá Johaugová, která se před sezonou vrátila po dopingovém trestu, získala pátý individuální titul mistryně světa a celkově osmý. Ve skiatlonu navázala na triumf z Falunu 2015, z této disciplíny má z MS v kariéře rovněž i stříbro a bronz.

Johaugová začala ostře a už po kilometru na špici všem ujížděla. Tempo držely chvilku jen její krajanky Astrid Jacobsenová a Östbergová. Ještě se na ně dotáhla Něprjajevová, ale Johaugová se od nich každým záběrem vzdalovala.

"Motorová myš" vládla

Po necelých pěti kilometrech měla náskok patnáct sekund, při přezouvání lyží z klasiky na bruslení už vedla bezmála o půlminutu. Johaugová nepolevovala, dostála své přezdívce "Motorová myš" a neohroženě si dojela pro zlato.

"Tohle vítězství je pro mě moc důležité. Upínala jsem se k šampionátu dva roky," řekla norské televizi Johaugová, která měla v říjnu 2016 pozitivní test na steroidy a 18 měsíců nesměla závodit. "Měla jsem skvělé lyže, pak už to šlo samo," zářila dvojnásobná celková vítězka Světového poháru.

Nováková zaostala za Johaugovou o 3:24,2 minuty a v českém souboji porazila Razýmovou ve finiši o dvě desetiny sekundy. Sandra Schützová obsadila 44. místo už se ztrátou téměř pět a půl minuty na vítězku.

Kouč Franc: Nebyl to propadák

"Nebyl to propadák, ale mohlo to být lepší. Jeli jsme sem s očekáváním, že by holky mohly atakovat první dvacítku. Doufám v to hlavně na desítce klasicky a na třicítce volně," řekl trenér žen Jan Franc na webu svazu.

Závod mužů se lámal v polovině, kdy se v čele vytvořila sedmičlenná skupina, ve které udával tempo Bolšunov. V samém závěru se odtrhla trojice medailistů, která fanouškům předvedla v cílové rovince vyrovnaný souboj.

Norsko získalo na šampionátu už čtvrté zlato v běžeckých disciplínách. Severská velmoc má ze soutěží v Seefeldu už celkem osm cenných kovů (4-2-2).