Nor Holund vyhrál na závěr MS klasiků volnou padesátku

Norský běžec Hans Christer Holund ovládl po pětadvacetikilometrové sólové jízdě volnou padesátku, závěrečný závod mistrovství světa klasických lyžařů v rakouském Seefeldu. Pro čtvrté stříbro na šampionátu si dojel Rus Alexandr Bolšunov, třetí skončil další Nor Sjur Röthe.

Nor Hans Christer Holund na trati 50 hm na MS v Seefeldu.

Loňský bronzový olympijský medailista ze skiatlonu Holund nastoupil na MS jako předloni v Lahti jen do padesátky a k úniku se v teplém počasí odhodlal kolem 21. kilometru. Vypracoval si náskok až 1:20 minuty, z nějž v závěru ukrajoval Bolšunov, účastník všech závodů na MS. Holund si už ale zlato nenechal vzít.

Vzhledem k teplu se jelo ve velké skupině. Špičky se tak držel i Novák a na dvacátém kilometru byl v hlavní skupině třináctý. Holund se jako první vydal do úniku, v polovině trati vedl skoro o 23 vteřin a na 36. km už o 1:20 minuty.

Nor Hans Christer Holund ovládl volnou padesátku na MS

Nahánět Nora zkoušela ruská čtveřice a z té se na 38. km vydal za Holundem Bolšunov, který nastoupil do padesátky až jako náhradník. Povedlo se mu stáhnout Holunda na 23 vteřin tři kilometry před cílem, ale víc nestihl.

Röthe porazil ve finiši o bronz krajana Martina Sundbyho o desetinu sekundy. Norové jako první vyhráli na jednom MS všechny závody běžců na lyžích a rekordní jsou i jejich celkové zisky 13 titulů a 25 medailí.