Ital Paris potvrdil výhrou ve finále celkový triumf v super-G

Italský lyžař Dominik Paris potvrdil triumfem v superobřím slalomu ve finále Světového poháru v Soldeu zisk malého glóbu. Letošní mistr světa v super-G vybojoval první trofej za celkové prvenství v disciplíně v kariéře.

Spokojený Dominik Paris po superobřím slalomu v Soldeu.

Paris ukončil sedmileté panování Norů v superobřím slalomu. V předešlých sezonách této disciplíně vládli Aksel Lund Svindal v letech 2012-14, Aleksander Aamodt Kilde v roce 2016 a Kjetil Jansrud v roce 2015 a v uplynulých dvou zimách.

"Co mám říct. Splnil se mi sen, za kterým je spousta práce. Dvakrát třikrát jsem byl velmi blízko, ale vždycky mi to uteklo. Teď jsem šťastný," řekl po zisku prvního glóbu v kariéře Paris. Stejně jako Shiffrinová je mistrem světa v super-G a vítězem tří závodů v této disciplíně v sezoně SP.

Před finále ohrožovalo Parise pět soupeřů, mimo jiné Rakušan Vincent Kriechmayr a Kilde s Jansrudem, ale Ital jim nedal šanci. "Před finále jsem byl nervóznější než obvykle, ale jel jsem na hranici svých možností," řekl Paris.

I mezi ženami má super-G novou královnu. Premiérově disciplínu vyhrála americká lyžařka Mikaela Shiffrinová, která ziskem glóbu oslavila středeční 24. narozeniny.

V pátek je v Andoře na programu závod smíšených týmů a o víkendu sjezdařskou sezonu Světového poháru ukončí točivé disciplíny. Jen v obřím slalomu žen dosud není jasno o držitelce, i když Shiffrinovou dělí od zisku jen kousek. Američanka má jistou výhru ve slalomu a mezi muži obě disciplíny vyhrál Rakušan Marcel Hirscher.