Rubriky:

Lyže a snowboard

Živě

Němec Luitz vysoudil u CAS zpět vítězství v obřím slalomu SP

15. března 2019 16:09 - Lausanne

Německý lyžař Stefan Luitz uspěl u mezinárodní arbitráže CAS a získal zpět vítězství v obřím slalomu Světového poháru v Beaver Creeku. Mezinárodní federace FIS Luitze po prosincovém závodu diskvalifikovala za užití kyslíkové masky mezi koly a výhru mu odebrala. Rozhodnutí CAS dnes oznámila Luitzova právní zástupkyně Anne Jakobová.

 

Marco Trovati, ČTK/AP

FIS už zveřejnila upravené pořadí disciplíny a průběžného hodnocení SP. Luitz získal zpět 100 bodů za vítězství, původně druhý Rakušan Marcel Hirscher se naopak vrátil na 80 bodů za závod. Jeho triumf v celkovém pořadí SP i obřího slalomu to už ale nijak neovlivní, v historických statistikách mu ale jedna výhra ubyla a nyní jich má na kontě 67.

Luitz se užitím kyslíku provinil proti pravidlům FIS, Světová antidopingová agentura (WADA) ale využívání kyslíkové masky za doping nepovažuje. Luitz se proto proti diskvalifikaci odvolal a bránil se mimo jiné tím, že dávka kyslíku je antidopingovou agenturou výslovně povolená a proto existuje rozpor mezi pravidly lyžařské federace a WADA.

Němec přišel vedle stovky bodů i o prémii 45.000 švýcarských franků (1,03 milionu korun), kterou by nyní měl také dostat zpět. Zastavení činnosti mu ale nehrozilo. FIS ho totiž nepovažovala za dopingového hříšníka, na jeho provinění nahlížela jen jako na porušení pravidel.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard


MS v hokeji 2019

83. mistrovství světa v ledním hokeji probíhá od 10. do 26. května 2019. Pořadatelem je Slovensko, jehož národní tým začíná ve skupině A v Košicích. Český tým ve skupině B odehraje první zápas v Bratislavě, kde se právě 26. května odehraje i finále.