Němka Wilhelmová vyhrála závod s hromadným startem v Oberhofu

OBERHOF

Německá biatlonistka Kati Wilhelmová vyhrála premiérový závod s hromadným startem v této sezóně Světového poháru. V Oberhofu dojela do cíle po 12,5 kilometrech s náskokem necelých šesti sekund před Ruskou Olgou Medvedcevovou. Třetí skončila Švédka Helena Jonssonová. v závodu mužů na 15 km triumfoval Rakušan Christoph Sumann před Švédem Carlem Johanem Bergmanem, na stupních vítězů se po delší době objevila i norská legenda Ole Einar Björndalen.

Dvaatřicetiletá Wilhelmová vyhrála devatenáctý závod SP v kariéře, když v neděli vedle výborného běhu předvedla i kvalitní střelbu. Po dvou chybách na třetí položce sice spadla až na konec první desítky, bezchybná závěrečná stojka ji ale vynesla na druhé místo za Medvedcevovou. Tu po několika stovkách metrů dojela a krátce před cílem nasadila k trháku.

"Je to neuvěřitelné. Tady v Oberhofu a před takovou kulisou by chtěl vyhrát každý. Věděla jsem, že v okolí cílové rovinky fouká protivítr. Takže jsem se rozhodla zkusit to v posledním kopci. A vyšlo to," radovala se v cíli zkušená trojnásobná olympijská vítězka.

Kuriózní situaci zažili diváci při druhé návštěvě střelnice, kdy se vedoucí Běloruska Darja Domračevová místo na střelbu vleže připravila na stojku a mířila na větší terče. Ostatní závodnice za sebou nevnímala a kvůli této chybě musela být diskvalifikována.

Do třicetičlenného startovního pole se nekvalifikovaly žádné české reprezentantky.

Němečtí muži propadli

V závodu mužů se naopak vůbec nedařilo domácím Němcům, v první dvacítce byl pouze Michael Rösch na sedmém místě. Čeští reprezentanti se mezi třicítku startujících nekvalifikovali. Jako jediný zastřílel čistě Bělorus Sergej Novikov a dlouho měl šanci na přední umístění, nakonec ale tempu soupeřů podlehl a skončil desátý.

Sumann se držel v čelní čtyřčlenné skupině společně s Bergmanem, Norem Emilen Heglem Svendsenem a Rusem Dmitrijem Jarošenkem před poslední střelbou. Všichni jeho soupeři zaváhali, zatímco Rakušan neminul a mohl si dojet v klidu pro čtvrté prvenství v kariéře.

SP biatlonistů - Oberhof (Něm.)
Ženy - závod s hromadným startem (12,5 km)
1. Wilhelmová (Něm.) 39:55,2 (2 tr. okruhy), 2. Medvedcevová (Rus.) -5,8 (2), 3. Jonssonová (Švéd.) -11,8 (2), 4. Neunerová (Něm.) -13,2 (5), 5. Slepcovová (Rus.) -23,5 (4), 6. Mäkäräinenová (Fin.) -32,5 (3), 7. Levčenkovová (Mold.) -39,4 (1), 8. Jurjevová (Rus.) -46,0 (4), 9. Brunetová (Fr.) -51,8 (2), 10. Bergerová (Nor.) -54,8 (3).
Průběžné pořadí SP (po 9 z 26 závodů): 1. Slepcovová 401 bodů, 2. Jurjevová 371, 3. Jonssonová 331, 4. Neunerová 289, 5. Wilhelmová 287, 6. Achatovová (Rus.) 287, ...48. Rezlerová 32, 57. Vítková 24, 66. Vejnarová (všechny ČR) 14.
Muži - závod s hromadným startem (15 km)
1. Sumann (Rak.) 38:11,9 (2 tr. okruhy), 2. Bergman (Švéd.) -9,7 (2), 3. Björndalen -9,9 (2), 4. Svendsen (oba Nor.) -24,9 (3), 5. Čudov (Rus.) -27,3 (4), 6. Deryzemlja (Ukr.) -36,4 (3), 7. Rösch (Něm.) -37,6 (4), 8. Hanevold (Nor.) -37,9 (1), 9. Jarošenko (Rus.) -39,0 (3), 10. Novikov (Běl.) -42,2 (0).
Průběžné pořadí SP (po 9 z 26 závodů): 1. Sikora (Pol.) 364, 2. Svendsen 358, 3. Čudov 302, 4. Björndalen 288, 5. Bergman 287, 6. Greis (Něm.) 281, ...35. Dostál 73, 37. Holubec 71, 42. Šlesingr 61, 46. Soukup 54, 48. Vítek 45, 79. Moravec (všichni ČR) 9.