Bauer skončil pátý na třicítce v La Clusaz, Vylegžanin nedovolil triumf Northuga

LA CLUSAZ

Běžec na lyžích Lukáš Bauer obsadil páté místo v sobotním závodu Světového poháru na 30 km volně s hromadným startem v La Clusaz. Zvítězil Rus Maxim Vylegžanin, jenž ve spurtu porazil Nora Pettera Northuga.

Lukáš Bauer

Bauer bral poslední závod SP před Tour de Ski hlavně jako ostrou přípravu na obhajobu v náročném seriálu. "Budu chtít jet co nejlépe, prioritou je pro mě ale Tour a nyní je jedna z možností na kvalitní silový objem," napsal na svém blogu před závodem.

Ve francouzském zimním středisku ale předvedl hodně aktivní výkon, zhruba od desátého kilometru se neustále držel v čele. Sice se mu nikdy nepodařilo na delší dobu roztrhat pole favoritů, které se vždy sjelo, ale připsal si díky své taktice 30 bodů do SP navíc za vítězství na dvou prémiích.

Bauer navázal na úspěch z Davosu

V závěrečných stovkách metrů už nicméně Bauer na samotnou špici nestačil. Ruského dua Vylegžanin, Alexandr Legkov se dokázali chytnout jen do té doby nenápadný Northug a Švýcar Dario Cologna, jenž nakonec skončil čtvrtý za Legkovem.

Těsné vítězství si připsal Vylegžanin, jenž trochu překvapivě ustál útok Northuga, který v minulých letech neměl ve spurtu konkurenci. I tak ale dvojnásobný olympijský vítěz po pozdním startu do sezóny zaznamenal svůj nejlepší výsledek.

Bauer dojel bezpečně pátý s jedenáctisekundovou ztrátou a velmi dobrým umístěním navázal na třetí pozici z Davosu z minulého víkendu.

Osmnáctou pozici obsadil Jiří Magál a zaznamenal nejlepší výsledek v sezóně, bodoval i dvaadvacátý Martin Jakš. Martin Koukal (34.) a specialista na dálkové běhy Petr Novák (43.) na body nedosáhli.

V neděli jsou v La Clusaz na programu štafety mužů (14:30) i žen (11:30), v českých barvách nastoupí na start pouze muži. Trenér Miroslav Petrásek z Francie potvrdil Sport.cz, že na trať vyrazí stejné kvarteto, které v únoru získalo bronz na olympijských hrách ve Vancouveru. tedy Martin Jakš, Lukáš Bauer, Jiří Magál a Martin Koukal.

SP v běhu na lyžích v La Clusaz (Francie):
Muži - 30 km volně s hromadným startem:
1. Vylegžanin (Rus.) 1:18:53,5, 2. Northug (Nor.) -0,1, 3. Legkov (Rus.) -0,4, 4. Cologna (Švýc.) -2,0, 5. Bauer (ČR) -11,1, 6. Södergren (Švéd.) -14,1, 7. Perl (Švýc.) -15,1, 8. Gjerdalen (Nor.) -15,2, 9. Rickardsson (Švéd.) -15,8, 10. Sedov (Rus.) -17,2, ...18. Magál -48,9, 22. Jakš -1:03,4, 34. Koukal -3:04,5, 43. Novák (všichni ČR) -4:39,9.
Průběžné pořadí SP (po 9 z 31 závodů): 1. Legkov 493 b., 2. Cologna 471, 3. Vylegžanin 325, 4. Hellner 303, 5. Jönsson (oba Švéd.) 286, 6. Rickardsson 286, 7. Bauer 283, ...32. Jakš 71, 62. Magál 23, 69. Kožíšek (ČR) 18, 74. Koukal 16.