Rubriky:

Lyže a snowboard

Kostelič poprvé vyhrál super-G a dál soupeřům ve Světovém poháru

21. ledna 2011 13:55 - KITZBÜHEL

Superobří slalom na obávané sjezdovce Streif v Kitzbühelu vyhrál Chorvat Ivica Kostelič a připsal si premiérové vítězství v této disciplíně. V hodnocení sezony Světového poháru má jednatřicetiletý lyžař náskok již 255 bodů na druhého Aksela Lunda Svindala z Norska, který dnes skončil třetí.

 

Leonhard Foeger, Reuters

Kostelič momentálně nemá na svazích konkurenci a vyhrál čtyři z posledních pěti závodů. Výbornou formu prodal i v disciplíně, ve které se jen třikrát v kariéře vešel do elitní desítky. "Nebyla to čistá jízda, několikrát jsem se vychýlil z ideální stopy, ale dokázal jsem to vždy udržet. Navíc jsem měl trochu štěstí, viditelnost na trati se nezlepšovala a bylo výhodné startovat s nižším číslem," popsal obtížný závod zkušený Chorvat.

Specialisty na rychlostní disciplíny předčil na nejnáročnější sjezdovce v seriálu, kterou nezvládlo dokončit 23 lyžařů včetně jediného českého zástupce Petra Záhrobského. Ten se nevešel hned do jedné z úvodních branek.

Původně byl ve startovní listině i Ondřej Bank, ale nakonec se rozhodl soustředit na sobotní sjezd započítávaný do kombinace.

Za Kosteličem skončil o 23 setin zpět domácí Georg Streitberger. S nástrahami trati si neporadili například spolufavorité Klaus Kröll a Michael Walchhofer či další Rakušan Benjamin Raich. Ten v prudké pasáži dokonce na chvíli ztratil kontrolu nad lyžemi a zdálo se, že se nevyhne pádu. Na rozdíl od Hanse Gruggera, jenž při čtvrtečním tréninku na sjezd utrpěl těžké zranění hlavy, situaci ustál. "Jsme pořád v šoku, nebylo lehké tu závodit. Stále myslíme na Hanse a doufáme, že bude brzy zase lyžovat s námi," komentoval výpadky rakouských lyžařů Raich.

Ke Gruggerovu pádu se vrátil i vítězný Kostelič, který organizátory podrobil tvrdé kritice. "Prakticky každý druhý rok je tu nějaký skoro smrtelný pád. Takhle to nejde, nechápu to," zlobil se Chorvat. Připomněl, že i ve formuli 1 došlo po tragické smrti Ayrtona Senny v roce 1994 ke zvýšení bezpečnosti a úpravě pravidel. O změně trati a případné úpravě nebezpečné pasáži "Myší díra" však podle ředitele závodu Güntera Hujary federace FIS neuvažuje.

Závod Světového poháru v sjezdovém lyžování v Kitzbühelu:
Muži - super-G:
1. Kostelič (Chorv.) 1:17,33, 2. Streitberger (Rak.) -0,23, 3. Svindal (Nor.) -0,28, 4. Cuche (Švýc.) -0,36, 5. Baumann (Rak.) -0,73, 6. Zurbriggen (Švýc.) -0,74, 7. Theaux (Fr.) -0,89, 8. Grünenfelder (Švýc.) -0,94, 9. Reichelt (Rak.) -0,97, 10. Miller (USA) -1,07, ...Záhrobský (ČR) nedokončil.
Pořadí super-G (po 4 ze 7 závodů): 1. Streitberger 227, 2. Cuche 179, 3. Baumann 163, 4. Grünenfelder 162, 5. Walchhofer (Rak.) 149, 6. Kostelič 146, ...47. Bank (ČR) 1.
Průběžné pořadí SP (po 19 z 37 závodů): 1. Kostelič 826, 2. Svindal 571, 3. Zurbriggen 509, 4. Cuche 473, 5. Raich (Rak.) 434, 6. Walchhofer 433, ...27. Bank 173, 79. Trejbal 26, 132. Vráblík (oba ČR) 2.
ČTK

Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.