Rubriky:

Lyže a snowboard

Němka Rieschová vyhrála Světový pohár sjezdařek, rozhodlo počasí

19. března 2011 08:53 - LENZERHEIDE

Němka Maria Rieschová se poprvé v kariéře stala celkovou vítězkou Světového poháru ve sjezdovém lyžování. Po zrušení sobotního obřího slalomu v Lenzerheidu, který se nejel kvůli nepřízni počasí a špatnému stavu sjezdovky, zakončila sezónu s náskokem tří bodů před Lindsey Vonnovou.

 

Bob Strong, Reuters

"Tohle je můj největší úspěch. Samozřejmě zlaté medaile z mistrovství světa a olympijských her mohou lidem zvnějšku připadat důležitější, ale pro mě jako sportovkyni je celkové vítězství ve Světovém poháru nejvíc, co mohu dosáhnout," radovala se Rieschová.

Vonnová vyhrála seriál v předchozích třech letech, ale v letošním ročníku měla dlouhou dobu navrch její německá rivalka. Vonnová se před ni dostala až po středečním sjezdu v Lenzerheide, který Rieschové nevyšel stejně jako předtím závody ve Špindlerově Mlýně. Kvůli zrušení čtvrtečního super-G však obhájkyně velkého křišťálového globu přišla o šanci upevnit si vedení a Rieschová toho využila. Díky čtvrtému místu v pátečním slalomu se vrátila do čela a minimální náskok s přispěním počasí udržela.

Vonnovou odvolání posledního závodu zdrtilo

"Nedalo se na tom jet. Při takových sněhových podmínkách nemáme možnosti jak připravit spravedlivý závod," řekla agentuře AP mluvčí Mezinárodní lyžařské federace (FIS) Riikka Rakicová. "Tohle rozhodnutí se nám nedělalo lehce. Nasadili jsme všechny síly, ale nestačilo to."

Vonnovou odvolání posledního závodu podle jejích slov zdrtilo. "Chtěla jsem prostě jen dostat šanci. To zrušení neublížilo jen mně, ale i fanouškům a lyžování celkově," uvedla Vonnová, která ale ocenila výkony své dlouholeté přítelkyně Rieschové. "Má za sebou úžasnou sezónu. Hodně se na to nadřela," dodala Američanka, jejíž tým proti zrušení sobotního závodu marně protestoval.

Malý globus za obří slalom získala Němka Rebensburgová

Světový pohár tak po 33 závodech skončil rozdílem pouhých tří bodů, což se stalo potřetí v historii. V roce 2005 shodou okolností také v Lenzerheide porazila o tři body Švédka Anja Pärsonová svou chorvatskou soupeřku Janicu Kosteličovou. V roce 1979, kdy se ovšem body v SP udělovaly podle jiného klíče, zvítězila tímto rozdílem Rakušanka Annemarie Pröllová před Hanni Wenzelovou z Lichtenštejnska.

Malý globus za obří slalom získala další Němka Viktoria Rebensburgová. Olympijská vítězka v této sezoně vyhrála tři obří slalomy a porazila o 77 bodů Francouzku Tessu Worleyovou. Pro jednadvacetiletou lyžařku je to první globus v kariéře.

O pět let starší Rieschová vyhrála celkové hodnocení Světového poháru jako třetí Němka v historii. Před mistryní světa ve slalomu z roku 2009 a dvojnásobnou olympijskou vítězkou z Vancouveru to dokázaly Rosi Mittermaierová (1976) a dvakrát Katja Seizingerová (1996 a 1998).

Slalom mužů byl se v sobotu měl v Lenzerheide navzdory obtížným podmínkám uskutečnit.

Konečné pořadí SP ve sjezdovém lyžování:
Ženy (po 33 závodech): 1. M. Rieschová (Něm.) 1728, 2. Vonnová (USA) 1725, 3. Mazeová (Slovin.) 1139, 4. Görglová (Rak.) 992, 5. Mancusová (USA) 976, 6. M. Schildová (Rak.) 756, ...35. Záhrobská 178, 116. Pauláthová (obě ČR) 3.

ČTK

Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.