Trio českých lyžařů těsně vypadlo v Davosu ve čtvrtfinále sprintu

Davos

Účast ve čtvrtfinále byla maximem pro české běžce na lyžích v sobotním sprintu volnou technikou na Světovém poháru v Davosu. Terezu Beranovou dělila od postupu do semifinále setina, Kateřinu Janatovou dvě a Michala Nováka sedmnáct. Závody při absenci reprezentantů severských velmocí Norska, Švédska i Finska, kteří ve Švýcarsku nestartují kvůli obavám z koronaviru, vyhráli exmistr světa Federico Pellegrino z Itálie a poprvé v kariéře Američanka Rosie Brennanová.

Tereza Beranová

Janatová obsadila v kvalifikaci osmé místo a s přehledem postoupila patnáctým časem i Beranová. Ta pak ve své čtvrtfinálové rozjížďce o setinu prohrála boj o druhé postupové místo s domácí Laurien van der Graaffovou. V konečném pořadí byla čtrnáctá, což je její druhý nejlepší výsledek v kariéře. O místo lepší byla letos v lednu v Novém Městě na Moravě na volné desítce.

Janatová doběhla ve svém čtvrtfinále čtvrtá o dvě setiny za Ruskou Taťjanou Sorinovou, která prošla do dalších bojů jako lucky loser časem, a obsadila konečné 17. místo. Novák se kvalifikoval jako šestadvacátý a v prvním vyřazovacím kole mu rovněž těsně unikl postup časem. Body získal za konečné 23. místo.

Dalším třem reprezentantům čtvrtfinále těsně uniklo. Zuzana Holíková zaostala za postupem o 13 setin a Jan Pechoušek s Tomášem Kalivodou dokonce o pouhé dvě setiny skončili první pod čarou. Sprint skončil v kvalifikaci i pro Petru Hynčicovou (34.), Luďka Šellera (34.) a Petru Novákovou (37.).

Závody SP v běhu na lyžích v Davosu - sprint volnou technikou
Muži: 1. Pellegrino (It.) 2:17,68, 2. Bolšunov (Rus.) -2,13, 3. Young (Brit.) -3,63, 4. Retivych (Rus.) -5,11, 5. Jouve (Fr.) -9,74, 6. Grond (Švýc.) -17,65, ...23. Novák vyřazen ve čtvrtfinále, v kvalifikaci 31. Pechoušek a Kalivoda, 34. Šeller (všichni ČR).
Průběžné pořadí SP (po 5 z 33 závodů): 1. Bolšunov 337, 2. Klaebo 296, 3. Iversen 219, 4. Holund (všichni Nor.) 176, 5. Young 160, 6. Pellegrino 155, ...56. Novák 10, 57. Šeller 9.
Ženy: 1. Brennanová (USA) 2:37,36, 2. Lampičová (Slovin.) -0,28, 3. Něprjajeová (Rus.) -0,49, 4. Fändrichová (Švýc.) -0,53, 5. Caldwellová Hamiltonová (USA) -6,83, 6. Urevcová (Slovin.) -15,58, ...14. Beranová, 17. Janatová obě vyřazeny ve čtvrtfinále, v kvalifikaci 31. Holíková, 34. Hynčicová, 37. Nováková (všechny ČR).
Průběžné pořadí SP (po 5 z 33 závodů): 1. Johaugová (Nor.) 301, 2. Sorinová 278 (Rus.), 3. Brennanová 277, 4. Anderssonová (Švéd.) 203, 5. Něprjajevová 189, 6. Karlssonová (Švéd.) 188, ...28. Razýmová (ČR) 40, 38. Beranová 18, 39. Janatová 15.