Bauer byl po třetím místě v Davosu mile překvapený, tipoval se do desítky

DAVOS

Běžec na lyžích Lukáš Bauer obsadil v sobotním závodu na 30 km volnou technikou v Davosu třetí místo a poprvé v sezoně Světového poháru se dostal na stupně vítězů. Český reprezentant nestačil pouze na Francouze Maurice Manificata a suverénního vítěze Pettera Northuga z Norska.

Lukáš Bauer (vpředu) na trati volné třicítky ve švýcarském Davosu.

Čtyřiatřicetiletý Bauer si dojel pro nejlepší český výsledek v ročníku především díky vydařené závěrečné třetině závodu, v níž mu na rozdíl od většiny soupeřů zbylo ještě dost sil. V posledních kilometrech stahoval Bauer náskok Švéda Marcuse Hellnera, jenž dlouho držel třetí místo, a nakonec ho za sebou nechal o více než 12 sekund.

"Od začátku závodu jsem jel s rozvahou, hlídal jsem si techniku. Okruh v Davosu je těžký a nadmořská výška 1550 metrů je také znát, proto jsem se snažil jet co nejvíc ekonomicky a šetřil síly na závěr. Musel jsem být ale přirpavený okamžitě reagovat na hlášení na trati, protože ti největší dravci startovali až za mnou. Po prvním kole jsem byl sedmnáctý, po třetím už jsem útočil na bednu. Třetí místo je milé překvapení, tipoval jsem se do desítky," vzkázal spokojený Bauer prostřednictvím twitteru při čekání na dopingovou kontrolu.

Dvojnásobný olympijský medailista tak v Davosu zopakoval třetí místo z loňska, kdy se však jela klasická patnáctka. Závod se vydařil i Martinu Jakšovi, jenž byl jedenáctý, bodoval také na 22. pozici Jiří Magál. "Je vidět, že jsme dobře připraveni. A výborně byly připravené lyže, do servisu míří opět velký dík," poznamenal Bauer.

Nor Petter Northug míří za vítězstvím na volné třicítce ve švýcarském Davosu.foto: Reuters/Christian Hartmann

Pro vítězství si dojel s velkým náskokem 51,4 sekundy před Manificatem Northug a pojistil si vedení v SP. Bauer na Northuga ztratil bez pěti desetin minutu. V průběžném pořadí seriálu patří českému běžci osmé místo. "Dnešní umístění mě naplňuje velkým optimismem směrek k Tour de Ski, která startuje po Vánocích a kde bych rád vygradoval formu. Zatím to vypadá, že všechno jde podle plánu," dodal Bauer.

Björgenová vyhrála pátý závod sezóny

Závod žen na 15 km volnou technikou vyhrála suverénka sezóny Marit Björgenová. Fenomenální Norka si v sedmém dílu seriálu připsala páté vítězství a potvrdila svou vedoucí pozici v průběžném pořadí.

Vynikající formu mají ovšem i další norské běžkyně na lyžích. Zástupkyně severské velmoci obsadily první čtyři místa a do elitní desítky se vešly ještě další dvě.

Druhé místo za dominující Björgenovou obsadila se ztrátou 41,8 sekundy Vibeke Skofterudová, třetí byla s odstupem čtyř desetin Therese Johaugová. Mezi čtvrtou Marthe Kristoffersenovou a šestou Kristin Steiraovou se jako nejlepší závodnice mimo Norsko dokázala vměstnat Polka Justyna Kowalczyková.

České reprezentantky ani dnes nedosáhly na první body v sezoně. Eva Nývltová byla s odstupem tří minut a 37 sekund dvaačtyřicátá, Ivana Janečková doběhla čtyřiapadesátá.

SP v běhu na lyžích v Davosu
Muži - 30 km volně:
1. Northug (Nor.) 1:07:43,8, 2. Manificat (Fr.) -51,4, 3. Bauer (ČR) -59,5, 4. Hellner (Švéd.) -1:11,8, 5. Sundby -1:19,7, 6. Eliassen (oba Nor.) -1:45,2, 7. Babikov (Kan.) -1:49,4, 8. Heikkinen (Fin.) -2:01,0, 9. Rickardsson (Švéd.) -2:03,2, 10. Reichelt (Něm.) -2:08,4, 11. Jakš -2:10,0, ...22. Magál (oba ČR) -2:39,0.
Průběžné pořadí SP (po 7 z 37 závodů): 1. Northug 455, 2. Cologna (Švýc.) 286, 3. Olsson (Švéd.) 259, 4. Hellner 227, 5. Manificat 215, 6. Poltoranin (Kaz.) 187, ...8. Bauer 172, 29. Jakš 59, 55. Magál 22.
Ženy - 15 km volně:
1. Björgenová 35:59,5, 2. Skofterudová -41,8, 3. Johaugová -42,2, 4. Kristoffersenová (všechny Nor.) -1:19,9, 5. Kowalczyková (Pol.) -1:26,4, 6. Steiraová (Nor.) -1:33,8, 7. Saarinenová (Fin.) -1:54,0, 8. Faivreová-Piconová (Fr.) -1:59,6, 9. Wengová (Nor.) -2:16,4, 10. Sarasojaová-Liljaová (Fin.) -2:17,0, ...42. Nývltová -3:37,5, 54. Janečková (obě ČR) -4:50,7.
Průběžné pořadí SP (po 7 z 37 závodů): 1. Björgenová 546, 2. Skofterudová 389, 3. Johaugová 376, 4. Kallaová (Švéd.) 320, 5. Randallová (USA) 293, 6. Kowalczyková 246.