Alpská rytířka z Valašského království slaví kulatiny!

11. června 2012 13:28

Olga Charvátová-Křížová, nejlepší česká sjezdařka dvacátého století, slaví dnes padesáté narozeniny.

Připomeňme si její největší úspěchy: Mnozí mají v paměti její skvělou bronzovou medaili ze sjezdu na zimní olympiádě 1984 v Sarajevu.

Ale víte také, že vyhrála dva závody Světového poháru – kombinaci v Mégeve 1983 a slalom v Piancavallu 1986, celkem čtrnáctkrát tam stála na stupních vítězů a v sezóně 1986 skončila celkově čtvrtá? Ten poslední výsledek, svědčící o výjimečné vyrovnanosti všech disciplín, dosud nikdo nepřekonal. Už předtím byla osmá, sedmá a šestá.

I bronz ze sjezdu na olympiádě ještě doplnila osmým místem v obřím slalomu a desátým ve slalomu. Navíc na mistrovství světa 1982 ve Schladmingu skončila v kombinaci pátá a ve slalomu devátá. V letech 1979–86 získala celkem třináct titulů mistryně Československa.

Nejúspěšnější závodnice československé éry alpského lyžování vyrůstala ve Zlíně v lyžařské rodině, od žákovských kategorií se prosazovala pod vedením otce Dušana mezi domácí špičku. Původně spíše technicky a na točivé disciplíny orientovaná závodnice se v průběhu následujících let stala všestrannou sjezdařkou, vedli ji trenéři Jan Čermák, Pavel Zelenka i Pavel Šťastný. Podle mnohých ukončila kariéru příliš brzy, již v roce 1986.

V současné době se stále pohybuje v lyžování na domácí půdě spolu s manželem v lyžařské akademii ve Špindlerově Mlýně, tak na úrovni mezinárodní lyžařské federace FIS. A s pýchou sleduje výsledky své dcery Kláry na světových sjezdovkách.

Všechno nejlepší k narozeninám, zejména pevné zdraví a mnoho radostí a úspěchů v životě přeje tým alpských disciplín i celý Svaz lyžařů ČR.

Tomáš Nohejl (SLČR)

Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.