Rubriky:

Lyže a snowboard

Björgenová možná na Zlatou lyži přijede

27. prosince 2005 13:18 - PRAHA

Účast běžkyně na lyžích Marit Björgenové v Novém Městě na Moravě ještě není úplně ztracena. Vedoucí závodnice Světového poháru sice před závody v závěru roku stále není mezi přihlášenými, ale pořadatelé Zlaté lyže jednali s norskou výpravou a mají určitou naději, že Norka přeci jen dorazí.

Björgenová odcestovala v půlce prosince kvůli vyčerpání ze Světového poháru v Kanadě a zatím se nepřihlásila ani do Nového Města na Moravě. Tam by měla být hlavní konkurentkou Kateřiny Neumannové v silvestrovském běhu žen na deset kilometrů.

"Björgenová není potvrzena, ale o její účasti jsme ještě jednali a její příjezd Norové nevylučují," řekl na dnešní tiskové konferenci v Praze předseda organizačního výboru Petr Honzl. O účast Björgenové mají pořadatelé zájem, ale ne za cenu finančního bonusu. "S tím jsem se v běžeckém lyžování ve Světovém poháru nesetkal, jen třeba u exhibičních sprintů," uvedl Honzl.

Silvestrovský termín přinesl po špatných letech příznivé sněhové podmínky. "Tolik sněhu jsme tady nikdy neměli," řekl Honzl. Na tratích leží 50-60 centimetrů přírodního sněhu. Přesto pořadatelé na stadión a sjezdy klasického okruhu rozvezli rovněž technický sníh. "Aby byla trať co nejtvrdší," dodal Honzl.

Věří, že diváci přijdou

Neumannová bude obhajovat loňské prvenství. Do areálu přijede tradičně s dcerou Lucií a svým realizačním týmem. "Vytvoříme jí podmínky, aby mohla úspěch zopakovat," slíbil Honzl. "Nebude to generálka na olympiádu, ale důležitý závod pro mé sebevědomí ano," řekla česká běžkyně při vyhlášení Sportovce roku.

Otazníkem je obvykle výborná divácká účast. "Nedovedu si představit, kolik lidí přijde, ale Vysočina je plná, tak se snad přijdou podívat," doufal Honzl, že dorazí podstatně více fanoušků než na skoky na lyžích do Harrachova a premiérové slalomy žen do Špindlerova Mlýna. "Lidé mě zklamali, že tam nepřišli," řekl Honzl. Překonání tři roky starého diváckého rekordu, kdy v jeden den přišlo údajně 25 000 fanoušků, se asi nedá očekávat.

V pátek 30. prosince se od 13:30 bude v Novém Městě bojovat o body do Světového poháru ve sprintu, přičemž finále se uskuteční od 16:30 poprvé za umělého osvětlení. V poslední den letošního roku pak poběží ženy od 10:00 závod na deset kilometrů volnou technikou a v 11:30 odstartuje závod mužů na 15 kilometrů.

ČTK

Časová osa: Lyže a snowboard

Tour de France 2020

107. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu světa Tour de France letos odstartuje 29. srpna v Nice a skončí 20. září tradičním dojezdem do Paříže. Z loňského roku vítězství obhajuje kolumbijský jezdec Egan Bernal. Na startu nebudou chybět další favorité - Chris Froome, Thibaut Pinot nebo Geraint Thomas. Z Čechů se představí Roman Kreuziger a Jan Hirt.