Björgenová po pauze vyhrála první závod sezóny SP, Bauer obsadil 29. místo

Rekordmanka Světového poháru v běhu na lyžích Marit Björgenová vyhrála po roční mateřské pauze hned první distanční závod sezóny. Šestatřicetiletá Norka zvítězila na 10 km klasicky ve finské Ruce a připsala si 103. pohárový triumf v kariéře. Klasickou patnáctku mužů ovládl domácí Iivo Niskanen, jediné české body dnes získal devětatřicetiletý Lukáš Bauer za 29. místo.

Marit Björgenová v akci během letošní sezóny.

Šestinásobná olympijská vítězka a čtrnáctinásobná mistryně světa Björgenová vynechala minulý ročník kvůli těhotenství a do Světového poháru se vrátila jedenáct měsíců po narození syna. V sobotním sprintu byla čtyřnásobná vítězka elitního seriálu desátá, ale dnes už přemožitelku nenašla.

"Je neuvěřitelně zábavné zase vyhrát. Cítím se skvěle. Po prvním kole jsem věděla, že můžu přidat, dobře jsem si rozložila síly a jsem šťastná," řekla Björgenová. Pro první vítězství od loňského března, kdy vyhrála závěrečný závod sezony na Holmenkollenu, si dojela s náskokem 4,6 sekundy před domácí Finkou Kristou Pärmäkoskiovou. Třetí byla stejně jako v sobotu Norka Heidi Wengová.

České reprezentantky na body nedosáhly. Petra Nováková dojela na 33. místě se ztrátou devíti sekund na Slovenku Alenu Procházkovou, která obsadila poslední bodovanou 30. pozici. Karolíně Grohové patřila 61. příčka.

Bauer, který absolvuje poslední sezonu ve Světovém poháru a vše směřuje k mistrovství světa v Lahti, startoval s číslem 17 a za vítězným Niskanenem zaostal o minutu a 17 vteřin. Další Češi byli daleko za bodovanou třicítkou - Petr Knop obsadil 61. místo, Michal Novák byl o dvě místa za ním, Aleš Razým 69. a Jakub Gräf 90.

Niskanen vyhrál závod SP podruhé v kariéře a v Ruce zopakoval na stejné trati triumf z předloňska. Druhý dojel s odstupem deseti vteřin Nor Emil Iversen, třetí byl o vteřinu zpět jeho krajan a obhájce pohárového prvenství Martin Johnsrud Sundby.

Za týden pokračuje SP v Lillehammeru, kde bude Bauer chybět a za ČR pojedou Razým, Knop, Gräf, Novák, Nováková, Grohová a Kateřina Beroušková.