Rubriky:

Lyže a snowboard

Schmidhoferová na úvod MS senzačně vyhrála super-G, Ledecká litovala chyb

7. února 2017 13:36 - Svatý Mořic
(Aktualizováno: 7. února 2017 15:42)

Rakušanka Nicole Schmidhoferová se stala senzační mistryní světa v superobřím slalomu. Světová šampionka ve snowboardingu Ester Ledecká při své premiéře na mistrovství světa ve sjezdovém lyžování obsadila 29. místo.

 

Peter Schneider, ČTK/AP

Za Schmidhoferovou, juniorskou světovou šampionkou v super-G z roku 2007, jež nikdy nevyhrála závod Světového poháru, skončila o 33 setin druhá Tina Weiratherová z Lichtenštejnska, která jela se zlomeninou ruky. Bronz získala domácí favoritka Lara Gutová.

Další česká lyžařka Pavla Klicnarová obsadila 34. místo se ztrátou 4,69 sekundy. O dvě místa za ní figurovala Kateřina Pauláthová, která měla odstup šesti sekund.

Ledecká v cíli litovala chyb

Ledecká splnila 29. místem svůj cíl skončit do třicítky. Mohla být výše, ale udělala několik chyb. "Zcela zklamaná nejsem, do třicítky jsem se nakonec vešla. Současně mě ale mrzí, jakým způsobem jsem jízdu odjela. Udělala jsem hodně chyb a mám na čem zapracovat," uvedla Ledecká na svém webu.

Jednadvacetiletá závodnice zpočátku útočila na nejlepší český výsledek v historii, který zajela v super-G v roce 2009 Šárka Strachová (tehdy Záhrobská) patnáctým místem Val d'Isere. Na prvním mezičasu po startu měla ztrátu devět setin na vítězku a na druhém 65 setin, což byl dvacátý nejrychlejší průjezd.

V polovině trati ale udělala chybu. Jela příliš blízko jedné z branek a vyrazila tyč, což ji zpomalilo. "Byla jsme přehnaně agresivní," řekla Ledecká České televizi. "Branku jsem vyrvala i s trnem a trochu mě to rozhodilo, z čehož pak pramenily následné chyby."

Vzápětí přišla další chyba, když podjela branku. "Musela jsem reagovat na informace, že právě tam některé holky vypadly, tak jsem se snažila to technicky zvládnout, ale tam jsem ztratila nejvíce. Přišla jsem totiž o rychlost před rovinatým úsekem," líčila Ledecká. V cíli měla na vítěznou Rakušanku odstup 3,05 sekundy.

Lepší uspět pozdě než nikdy, smála se vítězka

Schmidhoferová dojela ve Světovém poháru nejlépe druhá v super-G v roce 2013. Na světovém šampionátu byla předloni čtvrtá ve sjezdu. "Je lepší uspět pozdě než nikdy. Líp se teď cítit nemohu," řekla sedmadvacetiletá Rakušanka. Po Němce Katje Seizingerové, Italce Isolde Kostnerové a krajance Anně Veithová je čtvrtou ženou, která v super-G vyhrála po juniorském MS i světový titul mezi ženami.

Weiratherová zlomenou ruku neřešila. "Ruce k lyžování nepotřebujete," řekla první lichtenštejnská medailistka od roku 1999. Weiratherová napodobila svoji slavnou matku Hanni Wenzelovou, devítinásobnou medailistku z MS.

Už pátou světovou medaili získala Gutová, ale ani tentokrát není zlatá. Podruhé si na krk pověsila bronz a má i tři druhá místa. "Jsem ráda za medaili. Moje jízda byla dobrá, ale nedokázala jsem zrychlovat," řekla Švýcarka. Více cenných kovů z MS bez zlata měla v minulosti jen Němka Käthe Graseggerová (7).

Vonnová nedojela, ale tvrdí: Není to tragédie

Americká hvězda Lindsey Vonnová závod nedokončila. Mistryně světa v super-G z roku 2009 se po chybě nevešla do jedné z branek v první třetině trati. "Nejdříve jsem skoro ztratila hůlku, asi si ji budu muset přilepit. Pak jsem najela příliš rovně do branky a neměla šanci se vejít do další. Není to žádná tragédie," řekla Vonnová.

Vypadla i obhájkyně titulu Rakušanka Veithová, která se v prosinci vrátila po více než roční pauze zaviněné zraněním.

Mistrovství světa ve sjezdovém lyžování ve Svatém Mořici:
Ženy - superobří slalom:
1. Schmidhoferová (Rak.) 1:21,34,
2. Weiratherová (Licht.) -0,33,
3. Gutová (Švýc.) -0,36,
4. Rebensburgová (Něm.) -0,53,
5. Curtoniová (It.) -0,55,
6. Mowinckelová (Nor.) -0,69,
7. Venierová (Rak.) -0,77,
8. Brignoneová (It.) a Worleyová (Fr.) obě -0,84,
10. Goggiaová (It.) -0,91,
...
29. Ledecká -3,05,
34. Klicnarová -4,69,
36. Pauláthová (všechny ČR) -6,02.
ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard