Rubriky:

Lyže a snowboard

Smutná realita. Hvězda laufů byla na MS bez šance, sen o desítce na desítce se rozplynul

28. února 2017 13:51 - Lahti
(Aktualizováno: 28. února 2017 14:04)

Česká lyžařka Kateřina Smutná v běhu na 10 km klasicky v Lahti neuspěla. Skončila až na 31. místě. Z vítězství se radovala v úterý Norka Marit Björgenová, která získala své 16. zlato z MS. O 41 sekund porazila Švédku Charlotte Kallaovou.

 

Kai Pfaffenbach, Reuters

Šestatřicetiletá Björgenová byla nejrychlejší na všech mezičasech a stále zvyšovala svůj náskok. Pro bronz si dojela další Norka Astrid Jacobsenová.

"Zase jsem byla tak nervózní, až jsem si říkala, proč to dělám. Na trati jsem spěchala do cíle, abych to měla co nejrychleji za sebou," smála se Björgenová. "Na druhou stranu, kdybych nebyla nervózní, tak bych asi nemohla jet tak rychle."

Beroušková nejrychlejší Češkou

Norská fenoménka se v této sezóně vrátila k závodění po mateřské přestávce a dominuje jako předtím. V Lahti vyhrála už skiatlon a bude mít šanci přidat ještě další zlaté medaile - poběží štafetu a závěrečnou třicítku.

Z dvojice českých lyžařek byla rychlejší Kateřina Beroušková, která obsadila 28. místo. Za Björgenovou zaostala o 2:48,7 minuty. Beroušková o necelé čtyři sekundy a tři místa porazila dálkovou běžkyni Kateřinu Smutnou, která oblékla český dres na MS po 14 letech.

"Po pravdě, moc nadšená nejsem, moc se to nepovedlo. Jdeme dál," řekla Smutná Radiožurnálu a České televizi. "Den před závodem se mi jezdilo dobře, ale dneska byla stopa taková skleněná, což úplně nesnáším. Neumím v tom jezdit, na tom jsem jak kobylka. Ale na to se nebudu vymlouvat, prostě to nevyšlo."

Vítězka pěti závodů dálkové série Ski Classics v této sezoně včetně nedávné Jizerské padesátky chtěla útočit na elitní desítku, ale na tu ztratila 1:20 minuty. "Je to kruté zrcadlo mezi závody mistrovství světa, Světového poháru a dálkových běhů," řekla bývalá mistryně světa Kateřina Neumannová v České televizi.

Smutná připustila, že se projevilo, že je v posledních letech zvyklá na dlouhé tratě, na kterých se jezdí soupaží a závodnice se rozjíždějí pomaleji, zatímco desítka je rychlejší. "Určitě to hrálo roli. Už na to fakt asi nejsem zvyklá. Snažila jsem se na to připravit, ale bohužel to nevyšlo," řekla Smutná.

Mistrovství světa v klasickém lyžování v Lahti (Finsko)
Běh na lyžích:
Ženy - 10 km klasicky:
1. Björgenová (Nor.) 25:24,9
2. Kallaová (Švéd.) -41,0
3. Jacobsenová -55,5
4. Wengová (obě Nor.) -1:13,8
5. Haagová (Švéd.) -1:22,7
6. Niskanenová -1:23,7
7. Pärmäkoskiová (obě Fin.) -1:31,4
8. Östbergová (Nor.) a Kowalczyková (Pol.) obě -1:34,5
10. Böhlerová (Něm.) -1:35,8
...
28. Beroušková (ČR) -2:48,7
31. Smutná (ČR) -2:52,5
ČTK, Sport.cz

Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard