Bez fanfár v poli poražených. Bauer na mladší esa nestačil. Slaví domácí Finové

Lahti

Poslední individuální bitvu na lyžařském světovém šampionátu má Lukáš Bauer za sebou - skončil devatenáctý. Chtěl víc, loučil se bez fanfár, ve vedlejší roli zapadl do představení, které vyvolalo finskou euforii. Klasickou patnáctku - pro Bauera tak oblíbenou - v Lahti ovládl domácí Iivo Niskanen.

Lukáš Bauer při klasické patnáctce na MS v Lahti.

Bauer má ve svých devětatřiceti za sebou první start na svém jedenáctém mistrovství světa. Majitel pěti medailí ze světových šampionátů a olympijských her v Lahti má ještě nastoupit do štafety. Stříbro z padesátky z předloňského MS ve Falunu obhajovat nebude, neboť maraton se letos pojede pro něj méně oblíbenou volnou technikou.

Na patnáctce s intervalovým startem jel před elitní skupinou. Ale ani v okamžitém pořadí mu to  nepomohlo k tomu, aby atakoval ty úplně nejvyšší pozice.

Na prvním mezičase na 1500 m byl nakonec 18., na dalším na tom byl obdobně. A tempo více méně udržel až do konce. V bitvě s mladšími esy se loučil před zraky rodiny. A také mezi špalíry jásajících Finů si mohl užívat elektrizující atmosféru.

Bauer, jenž se už soustředí především na dálkové běhy, dosud v tomto ročníku Světového poháru startoval jen jednou a na patnáctce klasicky v Ruce skončil na 29. místě. Se ctí se vypořádal s vrcholem sezóny.

"Vnímal jsem podporu na trati od rodiny a všech, které jsem pozval. Možná proto jsem se o to víc snažil pořádně vydat. Nebyl to úplně vydařený závod, ale na druhou stranu určitě to nebudu hodnotit špatně. Je to poslední individuální závod, nebudeme si to kazit...," řekl Bauer Radiožunálu a České televizi.

Pětadvacetiletý Niskanen porazil o 17,9 sekundy Nora Martina Johnsruda Sundbyho. Třicet tisíc fanoušků v areálu si vynahradilo zklamání z nedělního sprintu dvojic, kdy v boji o zlato Niskanen upadl po kolizi s Norem Emilem Iversenem a musel se spojit s bronzem. Dnes se chyby nedopustil a oplatil Sundbymu porážku z generálky na MS v Otepää.

Lídr SP Sundby se opět nedočkal prvního individuálního zlata v kariéře, jež by bylo zároveň sté pro Norsko v historii MS. Přes absenci svého ruského přemožitele ze skiatlonu Sergeje Usťugova byl potřetí na šampionátu druhý a prodloužil čekání norských mužů na zlato z Lahti. Třetí skončil s odstupem 31,3 sekundy Sundbyho krajan Niklas Dyrhaug.

Nejúspěšnější český běžec na lyžích na Niskanena ztratil 2:03,2 minuty. Martin Jakš obsadil s odstupem další půlminuty 28. pozici, Petr Knop byl 38. a Miroslav Rypl jednapadesátý.

O medaile dnes bojují také sdruženáři, po skoku je od 15:15 čeká běh na 10 km. Od 17:00 ještě skokané absolvují kvalifikaci na čtvrteční závod na velkém můstku.