Smutnou zradily lyže, místo obhajoby Vasův běh nedokončila

Mora

Vasův běh vyhrál stejně jako loni norský lyžař John Kristian Dahl, nejlepší z českých závodníků Petr Novák byl desátý. Kateřina Smutná při obhajobě vítězství závod nedokončila.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Vasův běh ovládl John Kristian DahlVideo: sntv

Před rokem Smutná vybojovala cenný triumf ještě v rakouských barvách, v této sezoně se vrátila po letech do české reprezentace a v minulých dnech startovala na mistrovství světa v Lahti. Po přesunu do Švédska vyrazila na trať Vasova běhu coby vítězka předchozích pěti závodů seriálu dálkových běhů Ski Classics, ale kvůli špatně namazaným lyžím a bolavému zápěstí se na trati trápila a slavný maraton vzdala.

Novák dosáhl svého nejlepšího výsledku ve Vasově běhu, před rokem skončil dvanáctý. Stanislav Řezáč, který se v minulosti šestkrát probojoval na stupně vítězů, v závěru neudržel tempo vedoucí skupiny a obsadil 24. místo s odstupem 3:27 minuty na Dahla. Poprvé od roku 2008 třiačtyřicetiletý lyžař chyběl v první desítce. Lukáš Bauer, který stejně jako Smutná přijel ze světového šampionátu v Lahti, doběhl na 37. místě se ztrátou téměř sedmi minut na vítěze.

O prvenství se bojovalo po 90 kilometrech v Moře již tradičně v hromadném finiši, v němž byl těsně první Dahl před krajany Andreasem Nygaardem a Stianem Hoelgaardem. Dahl ovládl závod potřetí za poslední čtyři roky v čase 3:57:18. Novák za ním zaostal o šest sekund.

Zato nejlepší žena Britta Johanssonová-Norgrenová si doběhla pro první vítězství s náskokem téměř dvou minut a tradiční zelený věnec si mohla v klidu zavěsit na krk ještě před cílem. V čele celkového pořadí Ski Classics zvýšila svůj náskok před Smutnou.