Rubriky:

Lyže a snowboard

Ledecká si ve Světovém poháru poprvé zkusí obří slalom, na svahy se vrací Křížová

18. října 2017 08:29 - Praha

Hned v prvním závodě Světového poháru v alpském lyžování se představí i největší česká hvězda, Ester Ledecká. Dvaadvacetiletá lyžařka a snowboardistka si v rakouském Söldenu poprvé zkusí obří slalom, který pojede i v únoru na olympijských hrách v Koreji. Z mužských reprezentantů se na start postaví Kryštof Krýzl a Ondřej Berndt.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Již za necelých čtrnáct dní odstartuje další ročník Světového poháru v alpském lyžování. V rakouském Söldenu nebudou chybět ani čeští reprezentanti v čele s Ester Ledeckou. Dvaadvacetiletá závodnice měla původně v plánu zahájit sezónu až na začátku prosince v Lake Louise, avšak poté, co zde start odřekly její kolegyně, s nadšením nabídku přijala. Nyní sice trénuje na snowboardu, avšak v létě se pilně připravovala na lyžích. Spolu s šéftrenérem českého lyžování a osobním koučem, Tomášem Bankem, odletěla do Chile, kde se nejen věnovala tréninku, ale také závodila. V Jihoamerickém poháru dvakrát ovládla sjezd a jednou kralovala v Super G.

„Spolu s nimi se zde připravovali ještě další reprezentanti, Ondřej Berndt, Jan Zabystřan, Filip Forejtek a junior Tomáš Klinský. „Intenzivně jsme trénovali. Bylo to super, jsem spokojený,“ pochvaloval si na Bank, který do týmu přibral i svého bratra Ondřeje, bývalého úspěšného závodníka. „S Ondrou jsme ještě silnější, tak snad se to projeví pak i na výsledcích,“ doufá starší z bratrů.

Dalším, kdo bude startovat v Söldenu, je Kryštof Krýzl. Jednatřicetiletý lyžař podstoupil na konci uplynulé sezóny operaci kolene a po úspěšné rekonvalescenci v létě zamířil na Nový Zéland. Přestože se musel obejít bez svého osobního kouče, zvládl přípravu skvěle a dokonce se radoval i z celkového vítězství v australsko-novozélandském poháru. „Nový Zéland mě nadchl,“ přiznal Krýzl, který do sezóny vstoupí s vysokým startovním číslem. „Na závody se už moc těším. Doufám, že se mi bude dařit, a že se brzy dostanu dopředu, abych měl zase nižší číslo,“ přál si.

Dubovská zářila na Novém Zélandu

Po roce se k závodům vrací Klára Křížová. Osmadvacetiletá závodnice neměla loni dostatečnou finanční podporu, a navíc ji trápily zdravotní problémy. Po operaci dutin a nosní přepážky však opět začala s tréninkem a lyžování ji už zase baví. „Jsem spokojená. Už se moc těším na Světový pohár v Lake Louise. Dám tam do toho všechno,“ slíbila.

Zranění zastavilo v přípravě i další české reprezentanty. Kvůli operaci ramene naskočí později do Světového poháru Jan Hudec a na lyže se nedávno po dlouhé pauze postavila Kateřina Pauláthová. Ta v dubnu podstoupila operaci křížového vazu v koleni a první závody má naplánované až na přelom listopadu a prosince v USA a do SP by se chtěla vrátit před Vánoci.

O něco dříve se na svazích objeví Martina Dubovská, která olympijskou sezónu odstartuje v polovině listopadu ve finském Levi. Pětadvacetiletá lyžařka v létě také zamířila na Nový Zéland, a i jí se zde dařilo. Ovládla paralelní slalom v rámci Winter Games a další skvělý výsledek si připsala v Australsko-novozélandském poháru, v němž ve slalomu skončila třetí. „Super,“ zhodnotila stručně přípravu. „Teď budu chtít pravidelně bodovat ve slalomu,“ uzavřela závodnice, která už má jistou účast na únorové olympiádě.

Veronika Kramlová, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard