Elitní slalomář má po olympiádě. Neureuther se zranil v Beaver Creeku

Beaver Creek

Jeden z favoritů olympijského slalomu Felix Neureuther si při tréninku v USA přetrhl zkřížený vaz v koleni a sezona pro něj skončila. Třiatřicetiletý německý lyžař, který před dvěma týdny vyhrál úvodní závod Světového poháru v Levi, se po návratu domů podrobí operaci.

Německý lyžař Felix Neureuther.

Neureuther se vážně zranil při pádu v přípravě na další závod v Beaver Creeku. "Bohužel nemám dobré zprávy. Na tréninku jsem si urval zkřížený vaz v levém koleni. To znamená, že mám po sezoně," oznámil na facebooku vicemistr světa z roku 2013 a majitel dalších dvou bronzových medailí z MS včetně letošního šampionátu ve Svatém Mořici.

Ve Světovém poháru patří dlouhodobě mezi nejlepší slalomáře, závodů v této disciplíně vyhrál jedenáct, ale na malý glóbus ani na olympijskou medaili nikdy nedosáhl. A nepovede se mu to ani v únoru v korejském Pchjongčchangu.

"Není hanba upadnout, ale zůstat dlouho ležet," řekl Neureuther. "Když se na to mám podívat pozitivně, tak aspoň teď budu moci trávit hodně času s naší malou dcerkou," dodal lyžař, jenž má se špičkovou biatlonistkou Miriam Gössnerovou měsíční Matildu.

Shiffrinová suverénně vyhrála v Killingtonu

Američanka Mikaela Shiffrinová suverénně vyhrála slalom Světového poháru v Killingtonu. Dvaadvacetiletá favoritka zvítězila před domácím publikem o 1,64 sekundy před Slovenkou Petrou Vlhovou, která ovládla úvodní slalom sezony v Levi. Martina Dubovská nebodovala.

Shiffrinová si připsala první vítězství v sezoně, zatím měla na kontě páté místo a dvě druhá. Celkově trojnásobná mistryně světa vyhrála v SP 32. závod. V průběžném pořadí vede rovněž před Vlhovou, třetí je německá vítězka obou dosavadních obřích slalomů Viktoria Rebensburgová.

Po úvodním kole Shiffrinová vedla o 89 setin před Švýcarkou Wendy Holdenerovou, která druhou jízdu nedokončila. Vlhová se na druhé místo vyšvihla z pátého, třetí Rakušanka Bernadette Schildová už na vítězku ztratila propastných 2,67 sekundy.

Jediná Češka na startu Martina Dubovská ve Vermontu do druhého kola nepostoupila. Na Shiffrinovou v první jízdě ztratila 4,22 sekundy, od finálové třicítky ji na 34. místě dělilo 71 setin.

Jansrud vyhrál první super-G

Nor Kjetil Jansrud vyhrál na Světovém poháru v Lake Louise superobří slalom a stylově vstoupil ve své parádní disciplíně do sezony, v níž bude obhajovat olympijské prvenství i zisk malého křišťálového glóbu. Dvaatřicetiletého favorita doprovodili na stupně vítězů Rakušané. O 28 setin sekundy pomalejší byl Max Franz a o další čtyři Hannes Reichelt. Český sjezdař Jan Hudec závod nedokončil.

Jansrud vybojoval jubilejní dvacátý triumf v SP a desátý v super-G. V předchozích čtyřech sezonách byl v této disciplíně celkově nejhůře druhý, letos a předloni získal malý glóbus. Po třetím závodě sezony se nyní ujal vedení v průběžném pohárovém pořadí.

"Bylo to těžké super-G. Sníh byl měkčí, než se čekalo. Hannes a já jsme měli s nižšími startovními čísly rozhodně výhodu, Max (s číslem 17) jel extrémně dobře. Být mezi dvěma Rakušany na stupních vítězů je pěkné," pochvaloval si Jansrud.

Medailisté ze sobotního sjezdu, v kterém byl Jansrud pátý, v kanadském středisku výsledek nezopakovali. Nejlépe z nich si vedl Nor Aksel Lund Svindal, který k třetímu místu přidal páté. Porazil ho ještě krajan Aleksander Aamodt Kilde.

Švýcar Beat Feuz se den po triumfu nevešel do elitní desítky, stříbrný Matthias Mayer z Rakouska do cíle nedojel. Závod nedokončil například ani domácí Erik Guay, který v únoru ve Svatém Mořici nečekaně připravil Jansruda o titul mistra světa.