Skiatlon vyhráli lídři Světového poháru Kallaová a Klaebo

Lillehammer

Norský mladík Johannes Hösflot Klaebo zůstal neporažený v nové sezoně Světového poháru v běhu na lyžích i po skiatlonu v Lillehammeru. V norském středisku dnes ve finiši předstihl úřadujícího vicemistra světa Martina Johnsruda Sundbyho. Povedený vstup do sezóny korunovala triumfem i Charlotte Kallaová ze Švédska, jež si rovněž upevnila vedení v pohárovém hodnocení. V cíli se za ní seřadily tři Norky. Se ztrátou téměř 20 sekund skončila druhá Heidi Wengová, kterou na stupně vítězů doprovodila Ragnhild Hagaová.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Skiatlon mužů v Lillehammeru. Vyhrál KlaeboVideo: sntv

Skiatlon žen v Lillehammeru. Triumf Kallaové

Čtvrté místo obsadila norská hvězda Marit Björgenová, která za Kallaovou zaostala o 54 sekund. Od pódia dělilo mnohonásobnou olympijskou vítězku a mistryni světa skoro jedenáct sekund. Medaile jí unikla teprve podruhé z posledních devíti závodů v této disciplíně, v níž má na kontě rekordních osm vítězství ve Světovém poháru.

Kallaová s Wengovou utekly soupeřkám už na úvodním klasickém úseku na 7,5 kilometru, po němž měly k dobru přes 20 sekund. Švédka se pak v závěru bruslařské trati vzdálila i norské lyžařce a navázala na triumf v zahajovacím miniseriálu ve finské Ruce, kde na distančních závodech vybojovala druhé a třetí místo.

Radost z prvního místa v cíli si třicetiletá Švédka vychutnala v SP poprvé od předloňského února. Po jedenáctém triumfu v kariéře vede průběžné pořadí o 113 bodů před Wengovou.

Na stupně vítězů se Kallaová probojovala ve 43. distančním závodu Světového poháru, čímž překonala Kateřinu Neumannovou a vystřídala ji na devátém místě historického pořadí. V něm si polepšila i Wengová, která se s 48 medailemi posunula na sedmou příčku místo Estonky Kristiny Šmigunové-Vähiové.

Mužský skiatlon zcela ovládli Norové. Za Klaebem a Sundbym byl třetí Hans Christer Holund. Jednadvacetiletý Klaebo se celý závod držel v čelní skupině, která se po útoku Francouze Maurice Manificata v úvodu volné části zúžila na osm závodníků. V nejdelším stoupání závěrečného kola Norové zaútočili a Sundby si vypracoval poměrně výrazný náskok.

Zdálo se, že Klaebovi došly síly, ale pak znovu ožil. V závěrečném krátkém stoupání se trojnásobnému vítězi celkového hodnocení SP přiblížil, ve sjezdu ho dojel a v cílové rovince mu nedal šanci.

Sundby se přesto posedmé dostal ve skiatlonu na stupně vítězů, čímž se osamostatnil na třetí příčce historických tabulek. Víc pódiových umístění mají jen Němec Tobias Nagerer (11) a Švýcar Dario Cologna.

Při absenci nachlazeného Martina Jakše nejlepší výsledek z českých lyžařů zaznamenal Michal Novák, který skončil s více než šestiminutovou ztrátou na 46. příčce. Adam Fellner byl 58. a Petr Knop na 61. místě s mankem přes deset minut uzavřel pole závodníků, kteří dorazili do cíle.

Také Češky doběhly na chvostu startovního pole. Karolína Grohová obsadila 57. místo a za ní byla poslední dvacetiletá Kateřina Janatová se ztrátou přes osm minut.