Běžkyně na lyžích Nováková poprvé v sezóně bodovala. V Davosu skončila třináctá

Česká běžkyně na lyžích Petra Nováková obsadila v závodě Světového poháru na 10 km volně v Davosu 13. místo a poprvé v sezoně bodovala. Za vítěznou Ingvild Flugstad Östbergovou z Norska zaostala o 54,7 sekundy.

Petra Nováková v akci na MS v Lahti.

Závod mužů na 15 km volně vyhrál Francouz Maurice Manificat a devátým triumfem v kariéře vyrovnal francouzský rekord Vincenta Vittoze. Z českých reprezentantů byl nejlepší Martin Jakš na poslední bodované 30. příčce.

Nováková se od začátku držela na předních pozicích, v polovině závodu byla dokonce sedmá. Postupně však klesla na třinácté místo, kterým si vyrovnala čtvrté nejlepší umístění v individuálních závodech Světového poháru. Jejím maximem je dva roky stará šestá příčka ze skiatlonu v Lillehammeru.

"Jsem šťastná, že jsem zpátky," uvedla na svazovém webu Nováková, která měla od léta potíže s kyčlí a přišla o začátek sezony. "Hodně mi pomohly lyže, které jely opravdu bombasticky. Do kopců jsem to nemusela rvát přes nohy, jen jsem se na lyži vyvážela. To mi pak pomohlo v závěru do těch kopců, do kterých jsem nepřijela úplně vyšťavená," libovala si.

"I když jsem se pak trochu propadla v umístění, nemyslím si, že by to byl nějaký problém. Především jsem ráda, že jsem se po roce a skoro měsíci dostala zpátky na body a že se mi jelo dobře," dodala Nováková.

Östbergová se díky osmému vítězství v kariéře posunula se ziskem 392 bodů na druhé místo v průběžném pořadí Světového poháru. "Davos je moje oblíbené místo. Je to pomalu jediné místo, kde jsem schopná vyhrávat svěťák," řekla s nadsázkou Östbergová po třetím triumfu ve švýcarském středisku.

Vedení v seriálu bez problémů udržela s 470 body Charlotte Kallaová ze Švédska, která dnes obsadila osmou pozici. Novákové patří 42. příčka.

Manificat vyhrál o čtyři sekundy před Sergejem Usťugovem, třetí byl další Rus Alexandr Bolšunov. Francouzský lyžař navázal na prvenství z Ruky, kde zaběhl nejrychlejší čas ve stíhacím závodu na 15 km volně.

V této sezoně se zatím střídá na nejvyšším stupni s norským suverénem Johannesem Hösflotem Klaebem, který má na kontě šest výher. Dnešní závod Klaebo vynechal.