Rusko - Česko 81:61Basketbalisté v oslabené sestavě prohráli v Rusku

Chimki

Čeští basketbalisté prohráli v Rusku 61:81 a v kvalifikaci o mistrovství světa si připsali druhou porážku za sebou. Postup na šampionát už mají jistý, zkomplikovali si ale boj o konečné druhé místo ve skupině K. Před posledními dvěma zápasy se jim přiblížilo Rusko na rozdíl jediné výhry a má lepší vzájemnou bilanci. Nejlepším střelcem byl dnes s 26 body Jaromír Bohačík.

Čeští basketbalisté v Rusku v kvalifikaci o MS prohráli. Zleva český basketbalista Martin Peterka (ilustrační foto)

Zatímco český trenér Ronen Ginzburg postrádal šest opor včetně zraněného střelce Vojtěcha Hrubana, Rusko mělo k dispozici většinu hvězd působících v Evropě. Chyběl jen zraněný střelec Alexej Šved. Tým naopak posílil pivot se zkušenostmi z NBA Joel Bolomboy, který nedávno získal ruský pas. A právě ukrajinský rodák s konžskými kořeny se ukázal jako rozhodující faktor.

Češi totiž začali velmi dobře. Pozorně bránili, nutili soupeře k nepřesným střelám z dálky a sami dávali snadné body zpod koše. Brzy tak vedli o osm bodů. Pak ale přišel do hry právě Bolomboy, Rusko začalo hrát přes něj pod koš, čeští hráči si museli vypomáhat, což dávalo Rusku volné střely vedoucí k rychlému obratu. Trefoval se zejména Dmitrij Chvostov, který trojkami trápil českou obranu i při zářijovém souboji v Pardubicích.

Už ve druhé čtvrtině vedlo Rusko o 16 bodů a mladý hostující tým složený jen z hráčů české ligy neměl na zvrat. Domácí tak oskočili až na 30 bodů. V poslední čtvrtině ale Bohačík čtyřmi rychlými trojkami prohru alespoň zmírnil.

Skupinu zakončí Češi v únoru domácím zápasem s Bosnou a Hercegovinou a ve Francii.

Kvalifikace mistrovství světa basketbalistů - skupina K:
Rusko - ČR 81:61 (14:16, 44:28, 65:39)
Nejvíce bodů: Chvostov 17, Bolomboy a Kulagin po 15, Fridzon 13 - Bohačík 26, Peterka 10, Puršl a Vyoral po 6. Fauly: 17:19. Trestné hody: 15/10 - 14/7. Trojky: 13:8. Doskoky: 39:34.
Francie - Bulharsko 77:53
Bosna a Hercegovina - Finsko 77:81